Warszawa postawiła na rowery i zieleńPAP - 29-04-2021 12:41


Zarządu Dróg Miejskich opublikował raport za ubiegły rok. Wynika z niego, że w roku 2020 w Warszawie powstało 46 km ścieżek rowerowych, a wiele ulic zostało odbetonowanych poprzez sadzenie roślinności.

"W sumie w 2020 r. wyremontowaliśmy 133,5 tys. metrów kwadratowych jezdni i 77,4 tys. metrów kwadratowych chodników. Ponadto Warszawa wzbogaciła się o 46 km tras rowerowych, pamiętamy bowiem o rozwoju infrastruktury dla miłośników dwóch kółek" - czytamy w raporcie Zarządu Dróg Miejskich za ubiegły rok.

Więcej zieleni na stołecznych ulicach

W tym raporcie ZDM przekazał również, że wiele ulic zostało odbetonowanych przez sadzenie kwiatów, krzewów i drzew tam, gdzie asfalt i kostka brukowa były zbędne. "Najlepszy przykład stanowi ul. Francuska, którą zgodnie z życzeniem mieszkańców upiększyliśmy nowymi rabatami kwiatowymi o łącznej powierzchni 2219 metrów kwadratowych" - wymienia ZDM.

Nowe drzewa i kwiaty pojawiły się także w innych miejscach, m.in. na al. Jana Pawła II (37 posadzonych drzew) i ulicach Saskiej (1418 metrów kwadratowych rabat kwiatowych, 18 posadzonych drzew), Ludnej (507 metrów kwadratowych rabat kwiatowych, 10 posadzonych drzew) czy Górczewskiej (115 posadzonych drzew, w tym 21 przez ZDM).

Przeczytaj także >> Ponad 700 tysięcy kwiatów zakwitnie w Warszawie

ZDM w ubiegłym roku, wzorem lat poprzednich, wdrażał zmiany na kolejnych przejściach dla pieszych bez sygnalizacji. "W sumie sprawdziliśmy wszystkie - 4093 przejść - w trakcie pięcioletniego, zakończonego w grudniu audytu (1052 zebry trafiły pod lupę w zeszłym roku). Dzięki temu przebudowujemy najbardziej niebezpieczne skrzyżowania, budujemy sygnalizacje świetlne, a także zmieniamy geometrię jezdni" - czytamy w raporcie. W 2020 roku 264 przejścia zyskały nowe oświetlenie, a łącznie w efekcie audytu doświetliliśmy ich już 1497. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ lena/