REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawa przeznaczyła ponad 9 mln zł na remont zabytków

  • Autor: PAP
  • 05 sty 2022 15:58
Warszawa przeznaczyła ponad 9 mln zł na remont zabytków
W 2022 r. Warszawa przeznaczy 9,4 mln zł na remonty zabytków. fot. Shutterstock

"Mimo bardzo trudnego budżetu i wielu niewiadomych nie wyobrażamy sobie przerwy w ratowaniu zabytków naszego miasta. Każdy czas przestoju może oznaczać niepowetowaną stratę lub jeszcze większe nakłady finansowe na remonty w przyszłości" - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

REKLAMA

  • W 2022 r. miasto przeznaczy 9,4 mln zł na remonty zabytków. W porównaniu do ubiegłego roku kwota miejskich dotacji wzrosła o 1,4 mln zł.
  • Właściciele zabytków dzięki przeprowadzonemu jesienią naborowi wniosków będą mogli rozpocząć prace remontowe już w lutym i marcu 2022 r.

"Dotacje otrzymają właściciele zabytków, którym zostanie przyznane dofinansowanie na prace konserwatorsko-budowalne" - powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. "Mimo bardzo trudnego budżetu i wielu niewiadomych nie wyobrażamy sobie przerwy w ratowaniu zabytków naszego miasta. Każdy czas przestoju może oznaczać niepowetowaną stratę lub jeszcze większe nakłady finansowe na remonty w przyszłości" - dodała.

Od początku października do 2 listopada 2021 r., Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków przyjmowało wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub roboty budowlane przy zabytkach planowane w 2022 roku.

"Łącznie wpłynęły do nas 144 wnioski. Wśród zgłoszonych obiektów znajdują się te wpisane do rejestru zabytków oraz ujęte w gminnej ewidencji. Na początku tego roku komisja dotacyjna oceni wnioski merytorycznie i wybierze obiekty, które otrzymają dofinansowanie" - zaznaczył stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. "Następnie Rada Warszawy zajmie się uchwałą w sprawie dotacji, na tej podstawie przygotujemy umowy dla beneficjentów" - dodał.

Właściciele zabytków dzięki przeprowadzonemu jesienią naborowi wniosków będą mogli rozpocząć prace remontowe już w lutym i marcu 2022 r.

Dotacje m.st. Warszawy na prace konserwatorskie przy zabytkach przyznawane są od 2004 roku. Od tego czasu stołeczny samorząd przeznaczył na ten cel ponad 205 mln zł. Dzięki dofinansowaniu co roku odnawianych jest w stolicy po kilkadziesiąt obiektów zabytkowych. Tylko w zeszłym roku dzięki wsparciu o łącznej wartości 8 mln zł wyremontowano 64 zabytki (32 z gminnej ewidencji zabytków i 32 z rejestru zabytków).

Od kilku lat Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprasza mieszkańców na spacery "Warszawskie Konserwacje", których ideą jest popularyzacja ochrony zabytków i historii miasta. Podczas spacerów układanych tematycznie, uczestnicy mogą zobaczyć najciekawsze i najbardziej spektakularne remonty, jakie przeprowadzono rok wcześniej przy udziale miejskich dotacji. O ich przebiegu opowiadają właściciele zabytków oraz konserwatorzy.

"Chcemy pokazać działania w ochronie dziedzictwa materialnego Warszawy, pochwalić się zrealizowanymi projektami" - powiedziała Renata Kaznowska dodając, że "Warszawskie Konserwacje" prezentują, jak pięknieją warszawskie zabytki i co za tym idzie, jak na tym zyskuje uroda całego miasta.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie