REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Warszawa rozpoczyna świąteczne dekorowanie ulic

  • Autor: UM Warszawa
  • 16 lis 2021 14:13
Warszawa rozpoczyna świąteczne dekorowanie ulic
Warszawa rozpoczyna świąteczne dekorowanie ulic, fot. UM Warszawa

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie rozpoczął montaż świątecznej iluminacji. Na pl. Zamkowym trwa stawianie 27-metrowej choinki, a na ul. Krakowskie Przedmieście pojawiają się kolejne dekoracje.

REKLAMA

W tym roku miejska iluminacja upiększy pl. Zamkowy i ul. Krakowskie Przedmieście. Na całej długości ulokowanych zostanie 9 wolnostojących dekoracji. Główną będzie choinka, która już stawiana jest nieopodal Zamku Królewskiego. Z każdym dniem instalacja będzie nabierała kształtu i najpóźniej do piątku powinna osiągnąć docelową wysokość. W sąsiedztwie znajdą się dekoracje „sprzedawca balonów” i „warszawska katarynka”, które powinny być szczególną atrakcją dla dzieci.

Najmłodszych powinny zainteresować również pozostałe dekoracje. Ich montaż na Krakowskim Przedmieściu wystartował równolegle z instalowaniem choinki. Przy pomniku Mikołaja Kopernika znajdzie się „tramwaj konny”, na skwerze ks. Jana Twardowskiego widoczne będą „figury szachowe” i „szachownica”, a na skwerze Hoovera na przejażdżkę zapraszać będzie „obrotowa karuzela”.  Na ostatnim skwerze stanie także „altana dla zakochanych”, którzy wspólnie będą mogli się fotografować w niej i przy ulokowanej w pobliżu „kartce z życzeniami”. Do tego dojdzie jeszcze długi na 54 m „tunel świetlny” przy skwerze im. ks. Jana Twardowskiego.

Ponadto, jak co roku, ozdobione zostaną także uliczne latarnie. Świąteczny wystrój zyska 108 słupów oświetleniowych na Krakowskim Przedmieściu i 15 na Placu Zamkowym. Natomiast w energooszczędne diody eko-LED przystrojone zostaną 63 drzewa.

Uruchomienie bożonarodzeniowych światełek zaplanowano na początek grudnia. W podobnym czasie powinna zostać włączona komercyjna iluminacja, która ozdobi ul. Nowy Świat.

Iluminacja odmienia przestrzeń miasta

Świąteczna iluminacja to w Warszawie już tradycja. Dodaje miastu uroku i stanowi dodatkowe oświetlenie w okresie, w którym ciemność panuje przez niemal 16 godzin na dobę, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, komfortu i samopoczucia mieszkańców. Odmienia szarą przestrzeń zimowego miasta i sprawia, że mimo złej pogody spacer jest dużo przyjemniejszy. Doceniają to zwłaszcza najmłodsi warszawiacy.

W przeszłości warszawska iluminacja wielokrotnie była doceniana także w europejskich rankingach oceniających tego typu instalacje.

Warto pamiętać, że iluminacje składają się z energooszczędnych światełek eko-LED, które zużywają 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Dzięki temu koszt zasilania dekoracji w tym roku będzie oscylował wokół 1000 zł dziennie. Wydatki na prąd dla świątecznych światełek to tylko 0,4 proc. kosztów zasilania wszystkich miejskich latarni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie