×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawa się zazielenia

  • Autor: UM Warszawa
  • 04 sty 2019 12:27
fot. PTWP

Nowe drzewa, krzewy i kwiaty przystroiły stołeczne zieleńce. W 2018 roku warszawscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili blisko 440 tys. ozdobnych roślin i ponad 6 tys. drzew. Warszawiacy korzystają też z mapy „Wiem o wycince”, a także komentują koncepcje zmian zazieleniania ulic.

REKLAMA

– Zieleń zdobi miejską przestrzeń, poprawia jakość powietrza i jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest troska i pielęgnowanie przyrody w stolicy. Pierwsze efekty prac już widać. Intensyfikujemy nasadzenia, by stolica była pełna roślin – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. – W budżecie zaplanowaliśmy modernizację parków, przyulicznych skwerów i nadwiślańskich rezerwatów przyrody. W najbliższych latach rewitalizację przejdzie m.in. park Pole Mokotowskie, park im. Akcji Burza przy kopcu Powstania Warszawskiego, park im. Cichociemnych przy Górce Kazurce, a także park Praski, Skaryszewski i Żeromskiego – dodaje koordynatorka.

Mieszkańcy pozytywnie oceniają stan zieleni w mieście, aż 85 procent badanych wyraża taką opinię w Barometrze Warszawskim. W stolicy ponad 10 000 m2 przemieniło się w łąki kwietne, które zdobią dzielnice i są przyjazne pszczołom. Tylko latem warszawscy ogrodnicy posadzili ponad 184 000 sztuk ozdobnych roślin, takich jak szałwie, aksamitki, petunie, smagliczki i begonie. Przy głównych arteriach Warszawy, w parkach i nad Wisłą pojawiło się 6 200 drzew. To ponad trzykrotnie więcej w stosunku do 2017 roku. W związku z gorącymi miesiącami w lecie miasto pilotażowo zakupiło treegatory. Specjalne worki przymocowane do pni powoli nawadniają rośliny. Jesienią na ulicach Warszawy pojawiło się blisko 40 000 nowych krzewów, ponad 51 300 roślin w kwietnikach i 482 000 cebulek kwiatów w rabatach i trawnikach.

Centrum wzbogaciło się o 13 000 białych i czerwonych kwiatów. Na Ochocie zakończyliśmy ostatnie nasadzenia w ramach projektu „Zielona Ściana przy ul. Wawelskiej”. Przy arterii pojawiło się blisko 28 000 roślin- cisy, krzewy róż, śnieguliczki oraz ozdobne sadzonki wyciszą okolice i oczyszczą powietrze. Na placu Na Rozdrożu powstał Miejski Ogród Warzywny, gdzie ogrodnicy wspólnie z mieszkańcami zasadzili warzywa i zioła, które zdobią miejską przestrzeń. W Warszawie można znaleźć blisko 20 stołecznych ogrodów społecznościowych. Tworzą je nieformalne grupy mieszkańców, stowarzyszenia oraz instytucje. – Stworzyliśmy grupę miłośników warszawskiej przyrody, którzy przy wsparciu miasta zazieleniają swoją okolicę. Angażują się w cały proces, czyli od pomysłu do realizacji. Korzystają oni m.in. z aplikacji „Milion drzew” wskazując, gdzie chcieliby zobaczyć nowe drzewa. Jesienią zorganizowaliśmy dla nich wspólne sadzenie blisko 600 drzew – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Przed zimą ogrodnicy zamontowali przy wybranych drzewach specjalne skrzynie, które chronią przed solą i zanieczyszczeniami. Niektóre rośliny przykryli folią, matami, stroiszem bądź zasypali torfem. Dzięki temu zieleń będzie zabezpieczona przed negatywnymi skutkami mrozów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie