REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Warszawa w czołówce zielonych miast świata

  • Autor: UM Warszawa
  • 27 kwi 2018 10:10
Warszawa w czołówce zielonych miast świata
fot. pixabay.com

Z badań holenderskiego portalu turystycznego TravelBird wynika, że na jednego warszawiaka przypada blisko 110 mkw. zieleni. Ten wynik plasuje stolicę na dwunastym miejscu w rankingu najbardziej zielonych miast spośród pięćdziesięciu najatrakcyjniejszych turystycznie destynacji na całym globie.

REKLAMA

– Bardzo się cieszę, że ten ranking został przygotowany właśnie na podstawie zależności pomiędzy powierzchnią terenów zieleni, a liczbą mieszkańców. To pokazuje, że każdy z warszawiaków ma w nich swój udział. Co warte podkreślenia, jest on naprawdę duży. To ponad 100 metrów kwadratowych, czyli to tak jakby każdy z mieszkańców naszego miasta miał swój własny „zielony apartament” – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Ranking „Green Cities Index 2018” klasyfikuje miasta według ogólnej powierzchni terenów zieleni przypadającej na jednego mieszkańca. Pod uwagę jest tu brana zarówno ilość kilometrów kwadratowych zieleni naturalnej (lasów), jak również tej stworzonej ręką człowieka – parków, pól uprawnych czy golfowych.

Według wyliczeń autorów opracowania na każdego warszawiaka przypada średnio 42 mkw. lasu, blisko 16 mkw. trawnika oraz ponad 8 mkw. parku. Dzięki temu Warszawa (12. miejsce) znalazła się w gronie najbardziej zielonych miast wyprzedzając takie stolice jak Madryt (21. miejsce), Lizbona (32. miejsce), Londyn (37. miejsce), Paryż (45. miejsce) czy Ateny (48. miejsce). Zwycięzcą zestawienia jest Reykjavík, gdzie na jednego mieszkańca przypada aż 410 mkw. zieleni.

We wstępie TravelBird podkreśla, że sporządzony indeks klasyfikuje miasta według podejmowanych przez nich wysiłków w celu zachowania równowagi ekologicznej i powiększania liczby powierzchni zielonych. Zdaniem autorów tak opracowany ranking może być przewodnikiem dla turystów będących miłośnikami przyrody.

Portal turystyczny wyliczył również udział terenów zieleni w ogólnej powierzchni miast. W tym zestawieniu Warszawa – na 50 ocenianych miast – znalazła się na miejscu czternastym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie