REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawa wróciła nad Wisłę

  • Autor: UM Warszawa
  • 18 sty 2018 12:14
Warszawa wróciła nad Wisłę
fot. pixabay.com

Minione 12 miesięcy dało mieszkańcom stolicy nie tylko szczególną możliwość uczestniczenia w wydarzeniach prezentujących uroki spędzania czasu nad Wisłą. W tym czasie zyskali oni także kolejną część nadrzecznych bulwarów, trwają też pracę nad Przystanią Warszawa dla wodniaków.

REKLAMA

– Warszawa wróciła nad Wisłę. Przez ostatnie 11 lat udało nam się przywrócić rzekę mieszkańcom, a warszawiacy tak bardzo zżyli się z tą przestrzenią, że stała się ona nieformalną dzielnicą naszego miasta – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Bulwarów coraz więcej

Pierwszy odcinek nadrzecznej promenady, Bulwar Jana Karskiego – rozciągający się od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Podzamcza  stał się jednym z ulubionych miejsc spacerów warszawiaków. Od sierpnia mogą oni cieszyć się z drugiego odcinka deptaku. Pomiędzy mostem Świętokrzyskim a Śląsko-Dąbrowskim powstał bulwar generała George’a Smitha Pattona. To tutaj znajdują się  m.in. Centrum Nauki Kopernik oraz pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na nowym odcinku nie brakuje miejsc rozrywki. Jest tam pluskawisko, trampoliny, figury ryb i … plaża z wiklinowymi koszami do opalania. Nie brakuje również pawilonów gastronomicznych i wystawienniczych.

Otwarty w ubiegłym roku fragment bulwarów zadedykowany został Wiśle, a ściślej jej kaprysom. Dlatego też na promenadzie jest także elektroniczny wodowskaz pokazujący aktualny stan rzeki oraz informacje (wertykalne i horyzontalne) o historycznych – najniższych i najwyższych – stanach wody.

W nadchodzącym sezonie przy bulwarach cumować będą cztery wielofunkcyjne pływające pawilony. Będą to przystanki żeglugowe, na których znajdziemy też restauracje i bary,  oraz ogólnodostępne toalety. Dodatkową atrakcją barek będą tarasy widokowe. Testy i prezentacja pawilonów odbyły się w październiku ubiegłego roku.

To nie koniec zmian. Trwają prace budowlane i już wkrótce odmieni się otoczenie pomnika Syrenki. Ponad dwukilometrowa promenada przedłuży się o kolejne dwieście metrów. Pod koniec września rozpoczęły się prace na odcinku od wysokości ul. Tamka do mostu Świętokrzyskiego.

We wrześniu rozstrzygnięty został również konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną bulwarów na odcinku od Cypla Czerniakowskiego do pomnika Syrenki wraz ze skwerem Tadeusza Kahla. Zwycięzcą dwuetapowego konkursu została warszawska pracownia WXCA Sp. z o.o. Sędziowie w uzasadnieniu werdyktu docenili przede wszystkim „miejski charakter zaprojektowanych przestrzeni umożliwiający zbliżenie miasta do rzeki w sposób godzący zabudowę ze zróżnicowanymi formami zieleni w obrębie terenu zagospodarowania”, „wprowadzenie czytelnego sferowania intensywności zagospodarowania pomiędzy miastem a rzeką”, a także „możliwość etapowania inwestycji”.

Warszawskim bulwarom towarzyszy Nadwiślański Szlak Rowerowy. Wzdłuż całego lewego brzegu dla cyklistów przygotowane jest blisko 35 kilometrów dróg asfaltowych i utwardzonych leśnych duktów, które umożliwiają przejazd z jednego końca miasta na drugi. Cykliści mogą podobną trasę pokonać również na prawym brzegu. Swobodne pokonanie trasy z Wawra do granic stolic z Jabłonną stało się możliwe dzięki otwartej w 2016 roku Kładce Żerańskiej. W 2017 roku zakończyła się także budowa kładki pieszo-rowerowej pod mostem Łazienkowskim.

Przystań Warszawa dla wodniaków

W minionym roku trwały intensywne prace w Przystani Warszawa, która już od nadchodzącego sezonu będzie sercem stołecznego środowiska wodniackiego. Przystań tworzy osiem drewnianych pawilonów. Swoją siedzibę znajdą tam przede wszystkim organizacje i stowarzyszenia związane z warszawską Wisłą. Będą tu operować wioślarze, kajakarze czy fundacje popularyzujące aktywny wypoczynek nad rzeką. Nie zabraknie miejsca do garażowania łodzi i przechowywania sprzętu wodnego. Z basenem Portu Czerniakowskiego  Przystań łączy przepust pod zachodnią jezdnią ul. Zaruskiego. W najbliższym czasie zaplanowane jest postępowanie, które wyłoni operatora przystani.

Warszawska Żegluga Rekreacyjna.

Rok 2017 upłynął pod znakiem żeglugi. Obok dobrze znanej oferty Warszawskich Linii Turystycznych mieszkańcy mogli korzystać z atrakcji przygotowanych w ramach Warszawskiej Żeglugi Rekreacyjnej. Warszawiacy uczestniczyli w rejsach tradycyjnymi łodziami drewnianymi, katamaranami, łodziami motorowymi oraz wypożyczali sprzęt tj.  kajaki czy deski SUP.

Atrakcje i wydarzenia nad Wisłą

Przygotowania do obchodów Roku Rzeki Wisły rozpoczęły się zimą 2016 r. W ramach działań promocyjnych nad rzeką ustawione zostały m.in. oświetlone huśtawki dla dorosłych.

Prawdziwy wysyp atrakcji nad rzeką nastąpił wraz z Otwarciem Sezonu Letniego nad Wisłą. Podczas weekendu, 20-21 maja, warszawiacy mieli okazję m.in. skorzystać z bezpłatnych rejsów, budować rzeźby z piasku, wziąć udział w potańcówce i pokazie kina plenerowego. Nie zabrakło zajęć na deskach SUP, wakeboardów, trickboardów i longboardów. W wydarzenie  włączyły się organizacje pozarządowe, które zorganizowały m.in. spływ kajakowy, wycieczki oraz warsztaty szkutnicze i przyrodnicze.

Przez cały sezon letni o atrakcje na plażach dbali warszawscy plażowi. Była to druga odsłona letnich animacji.  Do dyspozycji mieszkańców spędzających czas nad Wisłą były leżaki, piłki, gry planszowe, zabawki dla dzieci, a w ramach akcji „Zaczytaj się nad Wisłą” również książki. Plażowi kompleksowo informowali o wszystkich atrakcjach odbywających się nad rzeką i o ofercie żeglugowej. W ramach tego projektu zorganizowany też został m.in. Dzień Dziecka na plaży Rusałka. Zwieńczeniem akcji było Pożegnanie z warszawskim plażowym, które uświetnił koncert zespołu Obibox.

W lipcu stolicę odwiedziła Litewska Ekspedycja Narodowa, a pod  koniec sezonu, na bulwarze Pattona, odbył się spektakularny mapping wolumetryczny i premiera wideoklipu „Dziki brzeg”. Dzielnica Wisła obecna była także na Orange Warsaw Festiwal czy w specjalnej strefia na … turnieju taekwondo olimpijskiego Warsaw Cup 2017.

Tradycyjnie we wrześniu odbyło się Święto Wisły. Tegoroczna dziesiąta jubileuszowa edycja wydarzenia, była jednocześnie oficjalnym i uroczystym zakończeniem sezonu nad Wisłą. W wydarzeniu uczestniczyło tysiące warszawiaków. W tym dniu z samych rejsów   skorzystało blisko trzy tysiące osób. Kulminacyjnym punktem obchodów była wieczorna parada oświetlonych łodzi. Po raz pierwszy po bulwarze przemaszerowała natomiast Wielka Parada Syren, a przez cały dzień odbywały się wydarzenia towarzyszące m.in. Bieg Wisły i Wiślana Masa Krytyczna.

Również we wrześniu na bulwarze Jana Karskiego zadomowił się wrocławski krasnal Życzliwek Podróżnik. Na zimę czekali natomiast miłośnicy morsowania. Przez cały listopad mieszkańcy stolicy mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w pierwszej w historii  szkółce morsowania Dzielnicy Wisła. Zwieńczeniem akcji Cztery Pory Wisły była przeprawa pomiędzy brzegami Wisły w wykonaniu profesjonalnej grupy morsowej.

Obchody Roku Rzeki Wisły zwieńczył szczególny akcent. Na północnej części mostu Świętokrzyskiego zawisł neon Dzielnicy Wisła, który teraz wita warszawiaków i gości korzystających z uroków królowej polskich rzek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie