REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Warszawa za 30 lat oczami studentów

  • Autor: UM Warszawa
  • 17 sie 2022 14:19
Warszawa za 30 lat oczami studentów
Koncepcja przedstawiająca zagospodarowanie placu Konstytucji w Warszawie, fot. UM Warszawa
Warszawa za 30 lat oczami studentów

Gigantyczne akwarium nad Bulwarem Karskiego, zielony Most Śląsko-Dąbrowski i „schowane” Aleje Jerozolimskie – czy tak będzie wyglądała Warszawa w 2050 roku? Od 17 sierpnia do 19 września przed Zodiakiem można oglądać wizje studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – na wystawie „Warszawa 2050-miastem przyszłości”.

REKLAMA

  • Studenci przedstawiają wizje stolicy na kilkunastu planszach.
  • Każda z plansz podzielona jest na dwie części. Jedna pokazuje jak dziś wygląda konkretne miejsce w Warszawie, a druga jak to samo miejsce mogłoby wyglądać za 30 lat.
  • Przy tworzeniu swojej wizji przyszłego miasta studenci inspirowali się raportem „Polskie Miasta Przyszłości 2050” opracowanym przez firmę Saint-Gobain we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością.

Raportowi towarzyszył ranking miast przyszłości. Uwzględniono w nim największe polskie miasta i oceniono, które z nich najlepiej wprowadzają rozwiązania pozwalające urzeczywistnić wizję miasta przyszłości. Stolica zajęła w nim pierwsze miejsce.

- Architektura przyszłych miast będzie zależała nie tylko od architektów, ale też od czynników społecznych. Czy pracować będziemy w domu, czy w biurze? Czy będziemy się przemieszczać pojazdami zeroemisyjnymi, czy transportem szynowym? Będziemy wypoczywać w przestrzeni realnej, czy wirtualnej? – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym Ratuszu. – Pomysły konkretnych rozwiązań ale przede wszystkim pytania, które stawiają studenci są dla nas wyzwaniem i inspiracją do działania. Chcemy kolejnym pokoleniom warszawianek i warszawiaków zostawić jeszcze lepsze miasto do życia, pracy i rozwoju. Być może podobne do wizji, które prezentują studenci na wystawie.

Współorganizatorami wystawy przed Zodiakiem – Warszawskim Pawilonem Architektury – są miasto stołeczne Warszawa i Grupa Saint-Gobain. Można ją oglądać do 18 września, wstęp wolny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie