×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawa zakłada... kompostowniki w parkach

  • Autor: PAP
  • 30 lip 2018 16:05
Warszawa zakłada... kompostowniki w parkach
fot. unsplash

W ośmiu stołecznych parkach pojawiły się kompostowniki, z których ziemia posłuży do naturalnego nawożenia - poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz. Akcja ma też zachęcić warszawiaków, którzy mają domy z ogrodami, by w ten sposób zagospodarowywali część odpadów.

REKLAMA

Kompostowniki, do których trafią liście i skoszona trawa, znajdują się w parku Fosa i Stoki Cytadeli, Jazdów, na Polu Mokotowskim, a także w parku Praskim, Rydza-Śmigłego, Skaryszewskim, Traugutta i Żeromskiego. "W celu organicznego użyźniania zieleni miasto zmniejszyło także częstotliwość zbierania opadłych liści czy koszenia traw" - dodał ratusz.

"Zaczynamy nowy program, który służy naturalnemu nawożeniu warszawskich parków. Dzięki wprowadzeniu kompostowników zachowujemy na miejscu to, co zostało ścięte podczas pielęgnacji terenów zieleni, na przykład chwasty z pielenia, trawę czy opadłe liście. Wszystko zamieniamy w żyzną ziemię. Projekt pozwoli nam ograniczyć ilość przywożonej ziemi do parku. Wspieramy naturalną przemianę materii organicznej pozyskanej z parku i pozostawiamy ją w lokalnym środowisku" - zaznaczył wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Ratusz wyjaśnił, że za kompostowniki odpowiada firma zakontraktowana przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. W kolejnych latach ma pojawić się kilka kolejnych tego typu punktów. "Za najbliższe trzy lata w warszawskich parkach rośliny będą rosły na ziemi wspomaganej nawozem z lokalnego źródła" - zapewniono.

Dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy Marek Piwowarski wskazał, że projekt ma też przypomnieć mieszkańcom, że sami mogą założyć taki kompostownik w swoim ogrodzie czy na działce.

"Według badań od 25 procent do 50 procent odpadów domowych może być przekompostowanych. Resztki kuchenne czy ogrodnicze ścinki możemy przerobić na nawóz. Nadaje się on na rabaty pod domem albo jako dodatek do ziemi, w której uprawiamy pelargonie. Jednak nie zapominajmy przy tym, że na kompost powinny trafić tylko nieprzetworzone materiały pochodzące z roślin. Oleje, kiszonki i inne spowalniają lub uniemożliwią proces kompostowania" - wytłumaczył dyrektor.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie