REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Warszawiacy zasieją łąki kwietne

  • Autor: UM Warszawa
  • 08 maj 2018 12:30
fot. pixbay.com

Ponad 10 tys. mkw. łąk kwietnych zasieją tej wiosny wspólnie z mieszkańcami warszawscy ogrodnicy. Razem z warszawiakami poszukiwane będą również miejsca, w których warto zasiać kwiaty jednoroczne takie jak warszawianka, maki czy chabry.

REKLAMA

– Warszawiacy, podobnie jak my, chcą, aby stolica była zielona. Świadczą o tym m.in. projekty składane do budżetu partycypacyjnego. Dotychczas zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt inicjatyw mieszkańców związanych z zakładaniem łąk kwietnych. Nie inaczej będzie w tym roku. Właśnie przystępujemy do ich wysiewu – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

– W naszej dzielnicy realizowanych jest wiele zielonych przedsięwzięć. Obok tych dużych, takich jak budowa Parku Zachodniego czy „zielonej ściany” na Wawelskiej, prowadzone są również te małe i lokalne. Między innymi wprowadzamy zieleń na osiedlowe podwórka, a teraz siejemy również kwietne łąki – mówi Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz dzielnicy Ochota m.st. Warszawy

Warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy będą zakładać łąki kwietne do połowy maja. Powstaną w kilku lokalizacjach m.in. na Ochocie przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., na Woli przy ulicach Okopowej i Wolskiej oraz… na bulwarach wiślanych – w pasach oddzielających bulwar Grzymały-Siedleckiego od jezdni Wisłostrady.

W każdej z lokalizacji przygotowany zostanie fragment pola do wysiania łąki przez warszawiaków. Na miejscu będą na nich czekać m.in. przygotowane woreczki z nasionami, ale także niespodzianki związane z ogrodnictwem.

To jednak nie jedyny sposób zakładania nowych łąk kwietnych w Warszawie.

– Wspieramy rozwój bioróżnorodności w Warszawie i dlatego nowe łąki powstaną także poprzez ograniczenie częstotliwości koszenia. W tym roku przeprowadzimy pilotaż tego projektu w kilku lokalizacjach. Zobaczymy jak odbiorą ten pomysł warszawiacy – zapowiada Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Natura zawsze dokonuje lepszych wyborów niż człowiek, dlatego na naturalnych łąkach kwietnych znajdziemy najbardziej odporne na warunki miejskie rośliny, a same łąki będą bardziej witalne – dodaje.

Koszenie traw zostanie w tym roku ograniczone na powierzchni ok. 50 ha w obszarze zieleni przyulicznej (m in. przy ulicach: Przyczółkowej, Modlińskiej. Al. Jerozolimskich, Potockiej, Wisłostradzie, Wybrzeżu Gdyńskim, Radiowej) oraz w wybranych lokalizacjach w parkach miejskich (np. na Polu Mokotowskim czy w Parku Skaryszewskim oraz na stokach Cytadeli).

Warszawscy ogrodnicy zachęcają mieszkańców również do przekazywania informacji na temat zaniedbanych przestrzeni, np. w sąsiedztwie murków oporowych, a także pustych mis drzew czy też „wydepczysk”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie