×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawska Arkadia jest eko

  • Autor: Propertydesin.pl
  • 20 gru 2018 11:56
Warszawska Arkadia jest eko
fot. mat. prasowe

Największe warszawskie centrum handlowe uzyskało certyfikat BREEAM In-Use na poziomie „Excellent” dla wymagań ekologicznych w odniesieniu do powierzchni wspólnych budynku. Certyfikacja była przeprowadzana w zakresie „Asset Performance” i „Building Management”. Od niemal 9 lat Arkadia regularnie jest poddawana ocenie zgodności z kryteriami BREEAM In-Use.

REKLAMA

Warszawska Arkadia już na etapie projektowania była pomyślana jako obiekt przyjazny środowisku naturalnemu. Przykładem tego jest zastosowane tu rozwiązanie tzw. „zielonego dachu” – kluczowego elementu systemu utrzymywania równowagi ekologicznej. Dzięki odpowiedniej roślinności na dachu centrum handlowego stworzona została powierzchnia biologicznie czynna, która umożliwia odprowadzenie wody opadowej do gruntu, pochłania pyły i zanieczyszczenia atmosferyczne, a także stanowi dodatkową warstwę izolacji termicznej.

Również nową część głównej fasady, powstałej po rozbudowie strefy Grand Kitchen, porasta naturalna, pnąca roślinność.

Innym przykładem jest program ratowania populacji pszczół miejskich prowadzony w Warszawie przez Pszczelarium, a wspierany przez Unibail-Rodamco-Westfield, właściciela i zarządcę Arkadii. W ramach tego programu na zielonym dachu centrum handlowego swój dom znalazło pięć pszczelich rodzin.

Ponadto w Arkadii zmniejszono zużycie energii elektrycznej dzięki zamianie oświetlenia na LED-owe, modernizacji automatyki sterowania oświetleniem z wykorzystaniem czujników ruchu i czujników zmierzchowych, które regulują natężenie światła zależnie od potrzeb. Zmodernizowano systemy wentylacji, a także wprowadzono wykorzystanie „deszczówki” do podlewania roślin i terenów zielonych.

Ponadto przed budynkiem znajduje się jedna z najpopularniejszych w Warszawie stacji roweru miejskiego z 35 rowerami. Przed głównym wejściem do centrum oraz przy nowym placu zabaw a także na parkingu można zaparkować własny rower na jednym z ponad 200 stojaków, w tym 70 zadaszonych. Na parkingu dostępne są punkty ładowania pojazdów elektrycznych oraz ekologiczna myjnia. Ta ostatnia wykorzystuje innowacyjną technologię mycia samochodów bez użycia wody, co pozwala zaoszczędzić do 200 jej litrów na jednym aucie – w porównaniu do myjni tradycyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie