×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawska Arkadia zyskała plac zabaw. Zobacz, jak wygląda!

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 wrz 2018 16:24
  • Aktualizacja: 21 wrz 2018 16:46
Warszawska Arkadia zyskała plac zabaw. Zobacz, jak wygląda!
fot. mat. prasowe

W połowie września, podczas wielkiego pikniku rodzinnego, przed wejściem głównym do Arkadii został uroczyście otwarty supernowoczesny plac zabaw dla dzieci.

REKLAMA

Ideą projektu, przygotowanego specjalnie dla Arkadii, było stworzenie placu zabaw, który dzięki oryginalnym rozwiązaniom i przyjaznej zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom kompozycji, wyróżni się wśród tego typu miejsc na stołecznej mapie.

Różnorodność form

Tak powstała idea wstęgi – nowoczesnego linarium, będącego punktem centralnym placu. Wstęga stanowi łącznik wszystkich stref, tworząc ciąg rekreacyjny od zjeżdżalni poprzez wspinaczkę, huśtawki i linaria, z zapewnieniem jednocześnie dostępności ze wszystkich stron placu zabaw.

W strefie wejściowej zastosowano oryginalne zabawki, takie jak hamaki i huśtawki świetlne. Ponadto na placu zaaranżowano szereg urządzeń zabawowych od wspinaczki, poprzez zjeżdżalnie, trampoliny, most linowy, po urządzenia wodne w strefie dla najmłodszych.

W środkowej części placu utworzony został zespół trampolin z możliwością przeskakiwania między nimi. Obok teren został ukształtowany w sposób zróżnicowany. Na wzniesieniach zaaranżowana została strefa wspinaczki, zjeżdżalni i wiszącego mostu oraz tuneli, tworząca swoisty tor rekreacyjny.

Po drugiej stronie wstęgi, w strefie dla dzieci młodszych, wydzielona została przestrzeń urządzeń wodnych, umożliwiająca zabawę wodą za pomocą elementów przelewowych, zasuw, rynien i młynów wodnych. Pod wstęgą podwieszone zostały huśtawki.

Zieleń

Dla uzyskania kameralności i zapewnienia zieleni na placu zabaw zasadzone zostały drzewa, które będą dawały cień w upalne dni. Są odpowiednio wysokie, a z czasem, zagęszczając się i rozrastając, będą dawały możliwość schronienia pod okapem liści. Wiosną pokryją się kwiatami, dodatkowo wzbogacając atrakcyjność placu. Dookoła zaaranżowana została roślinność z żywopłotem oraz naturalną mieszanką traw ozdobnych i roślin kwitnących, nadających zróżnicowany, atrakcyjny wygląd w poszczególnych porach roku. Obok placu zabaw zlokalizowana została wiata rowerowa, po której na linkach piąć się będą pnącza, dodając w przyszłości kolejnego aspektu zielonej ściany.

Całość placu została pokryta bezpieczną nawierzchnią stosowaną na placach zabaw i zapewniającą odpowiednią amortyzację.

Ujednolicona kolorystyka i naturalność materiałów małej architektury, przy dużym udziale drewna naturalnego, pozwoliła na nadanie placowi charakteru korespondującego z otoczeniem i zielenią. Zakończenie placu ramuje oryginalna wielkoprzestrzenna drewniana ława, będąca rodzajem rzeźby przestrzennej, która może być wykorzystana na wiele sposobów, np. do leżenia czy siedzenia. Ława została jednocześnie wyposażona w gniazda elektryczne umożliwiające podłączanie urządzeń mobilnych.

Światło

Nad całym placem rozpostarty został system opraw oświetleniowych, przewieszanych na linkach, co umożliwia korzystanie z placu również po zmierzchu. W całość wkomponowane zostały zabawki świetlne, podświetlone zostały również drzewa i ławki.

Plac jest unikalny dzięki indywidualnie projektowanym rozwiązaniom oraz elementom zabawowym, wykonanym specjalnie na potrzeby tego placu, jak i elementom małej architektury, dopasowanym formą i funkcjonalnością do potrzeb miejsca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie