REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Warszawska kamienica idzie do renowacji. Projekt stworzyła Grupa 5 Architekci

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 29 lis 2022 13:35
Warszawska kamienica idzie do renowacji. Projekt stworzyła Grupa 5 Architekci
Zeitgeist Asset Management rozpocznie wkrótce renowację kolejnej kamienicy przy ulicy Św. Barbary. wiz. mat. prasowe

Zeitgeist Asset Management rozpocznie wkrótce renowację kolejnej kamienicy przy ulicy Św. Barbary. Inwestor właśnie otrzymał pozwolenie na budowę.

REKLAMA

  • Zeitgeist otrzymał pozwolenie na renowację kamienicy
    przy ul. Św. Barbary 2a w Warszawie.
  • Inwestor odrestauruje fasadę i wnętrza kamienicy, w której znajdzie się 14 lokali o powierzchni 820 mkw. przeznaczonych na mieszkania na wynajem oraz jeden lokal usługowy.
  • Kompleks zabudowań u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Św. Barbary, o powierzchni najmu ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych, stanowi niezwykle istotny pod względem historycznym obszar Warszawy. 
  • Inwestycja zostanie ukończona w 2024 roku.
  • Za projektem stoi Grupa 5 Architekci.

Pasaż wejściowy dostępny przez kamienny portyk, lobby wykończone czerwonym piaskowcem oraz klasyczna posadzka z lastryko. Te i inne odwołania historyczne stanowić będą o unikalnej wartości kamienicy przy ul. Św. Barbary 2a dla jej przyszłych najemców.

Zeitgeist Asset Management rozpocznie wkrótce renowację kolejnej kamienicy przy ulicy Św. Barbary. To drugi etap rewitalizacji kompleksu budynków położonych w ścisłym centrum Warszawy, które firma zakupiła od Orange w 2019 r. Zgodnie z planem, w budynku 2a powstaną mieszkania oferowane w najmie instytucjonalnym. Inwestycja zostanie ukończona w 2024 roku.

W grudniu ubiegłego roku Zeitgeist Asset Management, firma zarządzająca aktywami dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, poinformowała o rozpoczęciu remontu kamienicy zlokalizowanej pod numerem 6/8 – czyli sąsiadującej z nowym projektem. Remont pierwszego budynku, który obecnie jest trakcie prac konstrukcyjnych, był pierwszym z zapowiadanych etapów prac. Teraz przyszedł czas na kolejny obiekt.

– Kompleks Nowogrodzka jest szczególnie bliski naszemu sercu, ponieważ nawiązuje do core businessu działalności Zeitgeist, jaką jest przywracanie dawnej świetności zabytkowym kamienicom. Od lat specjalizujemy się w tego typu inwestycjach w Czechach, a teraz w Polsce. Budynek przy ul. Św. Barbary 2a to jeden z przykładów kontynuacji naszych planów. Rewitalizujemy go pod czujnym okiem konserwatora, z poszanowaniem dla historii obiektu – mówi Peter Noack, współzałożyciel i CEO Zeitgeist Asset Management.

Ukłon w stronę modernizmu

Kompleks zabudowań u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Św. Barbary, o powierzchni najmu ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych, stanowi niezwykle istotny pod względem historycznym obszar Warszawy. Pierwotnie pełnił funkcję placówki pocztowej oraz centrali telekomunikacyjnej. Bryła gmachu głównego uznawana jest za jeden z najlepszych projektów modernistycznych w Polsce, stąd celem rewitalizacji całego kompleksu będzie przywrócenie historycznym nieruchomościom dawnego blasku.

– Budynek przy ul. Św. Barbary 2a jest - być może wbrew pierwszemu wrażeniu - obiektem szczególnym. Z jednej strony to tylko niewielka śródmiejska kamienica z lat 30-tych XX wieku i może się jawić jako skromna w porównaniu do rozrzeźbionej detalem elewacji sąsiadującego z nią budynku Św. Barbary 4, z drugiej strony jednak, jest architektoniczną częścią większego kompleksu zabudowań pocztowych. Wszystko to wywołuje chęć dążenia do uwypuklenia jej elewacji w krótkiej pierzei ul. Św. Barbary –  komentuje architekt Maciej Gruszecki z Grupa 5 Architekci.

Sześciokondygnacyjna kamienica pod numerem 2a została wzniesiona w 1934 roku jako budynek mieszkalny dla pracowników Urzędu Telekomunikacyjnego. Powstała wedle projektu Juliana Putermana w stylu ogólnie pojętej architektury nowoczesnej, zbliżonej do funkcjonalizmu. Przy głównym gmachu telekomunikacji, tzw. biurowcu, dobudowano po prostu segment mieszkalny. Obecnie kamienica ta znajduje się w ciągu połączonych ze sobą zabudowań – w tym obiektu pod numerem 6/8. Oba budynki stanowią natomiast część kompleksu „Nowogrodzka/Św. Barbary". 

Kamienica 2a posiada kilka elementów zabytkowej substancji wartych zachowania i podkreślenia: geometryczna elewacja frontowa wraz z portykiem wejściowym, wyłożona w parterze czerwonym kamieniem, a także klatka schodowa, o charakterze typowym dla okresu przedwojennego modernizmu.

– Dlatego też wysiłki podjęte przy opracowaniu projektu rewitalizacji skupiły się na zachowaniu rysunku elewacji wraz z jej detalami i materiałami. Postanowiliśmy wykorzystać istniejącą estetykę klatki schodowej i korytarzy, odwołującą się do atmosfery wnętrz projektowanych w tamtym okresie. – tłumaczy Maciej Gruszecki. – Wyjątkowym elementem będzie pasaż wejściowy, dostępny poprzez kamienny portyk oraz lobby wykończone płytami czerwonego piaskowca, tradycyjnymi tynkami oraz klasyczną dla okresu powstania budynku posadzką lastryko – dodaje.

14 lokali w wysokim standardzie 

– Choć jest to niezwykle ciekawy budynek, do niedawna mieściły się tu proste biura. Chcemy, aby ta modernistyczna budowla znów służyła ludziom - jako budynek mieszkalny. Zwłaszcza, że znajdziemy tu klasyczne przedwojenne wysokie sufity oraz oryginalne duże okna, które tworzą niezwykły klimat. W kamienicy jest oczywiście winda - to ułatwi poruszanie się osobom niepełnosprawnym, na potrzeby których ten obiekt zostanie dodatkowo dostosowany – mówi Maximilian Mendel, dyrektor zarządzający Zeitgeist Asset Management Polska.

Inwestor, zgodnie z pozwoleniem na budowę, odrestauruje fasadę i wnętrza kamienicy, w której znajdzie się 14 lokali o powierzchni 820 mkw. przeznaczonych na mieszkania na wynajem oraz jeden lokal usługowy. Szczególnie wyjątkowe będą te na ostatnim piętrze, o największej powierzchni, które posiadają dostęp do tarasów i zapewnią najbardziej spektakularne widoki na miasto. Sama zaś lokalizacja jest idealna dla osób, ceniących sobie bliskość życia rozrywkowego stolicy, a także łatwą dostępność wielu ważnych punktów w mieście.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie