×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warszawska kamienica z odrestaurowaną klatką schodową

  • Autor: UM Warszawa
  • 02 mar 2023 16:14
Warszawska kamienica z odrestaurowaną klatką schodową
Klatka schodowa kamienicy przy ul. Polnej w Warszawie wypiękniała, fot. UM Warszawa

Odnowienie i zrekonstruowanie dekoracji na elewacji to nie wszystko. Dopiero remont klatki schodowej dopełnił efekt, jaki można podziwiać w kamienicy przy ul. Polnej 44 w Warszawie. Dom Urzędników Banku Gospodarstwa Krajowego 1925 r. remontowany był kilka lat.

REKLAMA

  • Wczesnomodernistyczna kamienica projektu Mariana Kotowicza w latach 70. XX wieku została pozbawiona zewnętrznych dekoracji.
  • Wspólnota mieszkaniowa przystępując do jej remontu w 2019 r. postawiła sobie za cel ich odtworzenie. Prace trwały także w 2020 r.
  • Dzięki miejskiej dotacji wynoszącej 486 tys. zł. odnowiono wszystkie elewacje.

W latach 2020-2022 r. wspólnota przeprowadziła prace przy pięknych i dobrze zachowanych klatkach schodowych. W pierwszej kolejności wyremontowano skromniejszą klatkę kuchenną z drewnianymi schodami. Dotacja miasta na te prace wyniosła 48 tys. zł. 

Następnie rozpoczęto prace przy luksusowych, bogato zdobionych klatkach głównych. Konserwatorzy usunęli wtórne warstwy malarskie i elementy z karton-gipsu oraz poddali konserwacji i uzupełnieniu elementy sztukatorskie. Ścianom przywrócono oryginalny, jasnoszary kolor ustalony na podstawie badań stratygraficznych. 

Kafelki w karo

W 2022 r. dokończono remont odnawiając podłogę reprezentacyjnego holu. Usunięto współczesne, nieestetyczne kafelki i odtworzono oryginalną nawierzchnię z kwadratowych szarych i beżowych płytek ułożonych we wzór karo. Konserwacji poddano również schody z eleganckiego czerwonego marmuru, oczyszczając go i uzupełniając ubytki. 

Na prace w tym zakresie wspólnota mieszkaniowa otrzymała wsparcie w wysokości 45 tys. zł. Dodatkowo w 2022 r. miasto udzieliło również refundacji w wysokości 74 tys. zł za remont ścian i schodów głównych klatek, przeprowadzony rok wcześniej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie