Warszawskie centrum bardziej zielone za sprawą Varso PlacePropertyDesign.pl - 24-11-2020 12:37


W ramach budowy Varso Place ulica Chmielna stała się bardziej zielona. Na chodnikach wyłożonych deskami z drewna naturalnego pojawiło się około 80 dojrzałych drzew o wysokości nawet 10 metrów. Po drugiej stronie jezdni pojawiły się lipy drobnolistne, a wzdłuż drogi wewnętrznej przy Varso 2 zasadzono szpaler czereśni.

Wielofunkcyjny kompleks Varso Place realizowany przez HB Reavis to jedna z głośniejszych inwestycji ostatnich lat, również kiedy mowa o architekturze. Za projekt odpowiada pracownia Normana Fostera, który ma na swoim koncie m.in. warszawski Metropolitan. Do prac nad niższymi budynkami zaproszono polską pracownię HRA Architekci. Najwyższa część kompleksu, Varso Tower, osiągnie wysokość 310 metrów, stając się najwyższym budynkiem w Polsce.

Na uwagę zasługuje również otoczenie inwestycji. Partery budynków Varso Place są w pełni dostępne dla mieszkańców i przechodniów. Witryny handlowe i wejścia do lokali gastronomicznych zapewniono prosto z ulicy.

W ramach budowy Varso Place ulica Chmielna stała się bardziej zielona. Na chodnikach wyłożonych deskami z drewna naturalnego pojawiło się około 80 dojrzałych drzew o wysokości nawet 10 metrów. Przechodnie znajdą tu cień pod koronami grabów i dębów błotnych. Po drugiej stronie jezdni pojawiły się lipy drobnolistne, a wzdłuż drogi wewnętrznej przy Varso 2 zasadzono szpaler czereśni. Pracownicy budynków HB Reavis mają widok nie tylko na panoramę miasta, ale też bujną zieleń na tarasach, gdzie mogą spędzać czas na świeżym powietrzu w przerwie od pracy.

HB Reavis zadbało też, aby przestrzeń publiczna wokół budynków stała się wygodniejsza dla pieszych. Powstało nowe przejście, szersze chodniki, wygodne ławki, stojaki na rowery, nowe latarnie i ładowarka dla e-hulajnóg. Wydzielone zostały miejsca postojowe bez możliwości parkowania na chodniku.

Wkrótce kolejne 10 wysokich drzew pojawi się jeszcze przed Varso Tower. W połowie 2021 roku na niższym tarasie wieżowca na wysokości 205 metrów zasadzone zostanie 16 drzew z gatunku głogów mierzących do 6 metrów.

Za architekturę krajobrazu wokół niższych budynków Varso 1 i Varso 2 odpowiada firma Hadart, natomiast w przypadku Varso Tower za projektem stoi pracownia RS Architektura Krajobrazu.