×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Warto o tym myśleć już na etapie projektowania

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 maj 2014 14:01
Warto o tym myśleć już na etapie projektowania
Zakłady przetwarzania szkła, fot. NSG Group
Warto o tym myśleć już na etapie projektowania
Warto o tym myśleć już na etapie projektowania

Pozytywny klimat wokół zrównoważonego budownictwa w połączeniu ze zmianami w prawie budowlanym, promującymi ekologiczne rozwiązania, sprawiają, że liczba „zielonych” inwestycji w ostatnich latach systematycznie rośnie. Dobór materiałów i ochrona zasobów naturalnych to temat, o którym inwestorzy i architekci „zielonych budynków” myślą już na etapie projektowania.

REKLAMA

Zastosowanie produktów budowlanych pochodzących z recyklingu oraz materiałów wytwarzanych lokalnie umożliwia uzyskanie wyższej oceny w systemie certyfikacji środowiskowej LEED. Dzięki temu liczba „zielonych” inwestycji w ostatnich latach systematycznie rośnie. 

Ten trend przekłada się z kolei na rosnącą popularność międzynarodowych wielokryterialnych systemów certyfikacji, potwierdzających że dany budynek jest obiektem przyjaznym dla środowiska i użytkowników.  Amerykański system LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) pozwala ocenić budynek według siedmiu kryteriów: energia i atmosfera, wykorzystanie zasobów wodnych, lokalizacja, jakość środowiska wewnętrznego, innowacyjność, priorytety regionalne oraz materiały i zasoby. W tej ostatniej kategorii bierze się pod uwagę dobór odpowiednich materiałów, gospodarowanie odpadami przeznaczonymi do recyklingu oraz wykorzystywanie zasobów wytwarzanych w regionie. Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów w tej grupie wynosi 14, a warunkiem obligatoryjnym jest zapewnienie łatwo dostępnego obszaru zbierania i przechowywania materiałów przeznaczonych do recyklingu.

Recykling w produkcji szkła
Zgodnie z założeniami certyfikacji LEED punkty w podkategorii „Materiały pochodzące z recyklingu” można uzyskać wykorzystując produkty budowlane zawierające materiały z recyklingu, w których suma zawartości poużytkowych materiałów z recyklingu oraz połowa zawartości przedużytkowej stanowi minimum 10 proc. (możliwość zdobycia 1 punktu) lub 20 proc. (możliwość zdobycia 2 punktów) całkowitej wartości materiałów w danym projekcie.

Choć w przypadku szkła nie można mówić o tradycyjnym recyklingu, bo produkt finalny w postaci szyby zespolonej nie nadaje się do ponownego przetworzenia, to jednak elementy recyklingu pojawiają się w procesie produkcji szkła. - W naszych procesach produkcyjnych wykorzystujemy materiały z recyklingu, czyli stłuczkę szklaną pochodzącą m.in. z odłamanych w trakcie produkcji brzegów tafli oraz odpadów szkła z rozkroju – mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny w Pilkington Polska. - Stłuczka stanowi ok. 28 proc. surowców używanych do produkcji szkła float i ma korzystny wpływ na topienie pozostałych surowców przekładając się na ograniczenie zużycia gazu. Wykorzystanie stłuczki szklanej w produkcji szkła float nie tylko zmniejsza zużycie energii, ale również podnosi jakość finalnego produktu - dodaje.

Regionalne zasoby – 800 km dla środowiska
Do zwiększenia punktacji w systemie LEED w kategorii „Materiały i zasoby” przyczynia się wykorzystanie w budynkach materiałów wydobywanych lub wytwarzanych w regionie. Ich zastosowanie wspiera wykorzystanie miejscowych zasobów i zmniejsza negatywny wpływ transportu na środowisko. Audytorzy LEED przyznają 1 lub 2 punkty za wykorzystanie materiałów budowlanych lub produktów, które zostały wydobyte, zebrane, odzyskane lub wytworzone w odległości 800 km (500 mil) od miejsca budowy w ilości minimum 10 proc. lub 20 proc. w oparciu o koszt całkowitej wartości materiałów. Jeżeli tylko część produktu lub materiału jest wydobywana, zbierana lub odzyskiwana i wytwarzana lokalnie, wtedy tylko ten procent (wagowo) może wliczać się do wartości regionalnej.

Gęsta sieć produkcji i dystrybucji danego materiału budowlanego pozwala spełnić kryterium „regionalności”. NSG Group dystrybuuje szkło marki Pilkington w Polsce poprzez sieć sześciu zakładów przetwórczych Pilkington IGP zlokalizowanych w różnych rejonach Polski: w Skierniewicach, w Bydgoszczy, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie i w Białymstoku. Aby dodatkowo zwiększyć wydajność produkcji w segmencie produktów wysokoprzetworzonych, NSG Group uruchomiła na polskim rynku w ciągu ostatnich dwóch lat nowe linie do hartowania i laminowania szkła oraz zainwestowała w infrastrukturę i park maszynowy.

Szkło architektoniczne marki Pilkington znalazło zastosowanie w wielu „zielonych” budynkach w Polsce, które już uzyskały certyfikat LEED lub starają się o przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia. Na liście tych inwestycji znajdują się biurowiec BorgWarner w Jasionce k. Rzeszowa (srebrny LEED), budynek Corius – należący do warszawskiego kompleksu biurowego Aeropark Business Park (złoty LEED) i kompleks biurowy Adgar Plaza w Warszawie, którego certyfikacja trwa.

Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie