REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wavelo świętuje swoją pierwszą rocznicę

  • Autor: PAP
  • 23 paź 2017 21:13
Wavelo świętuje swoją pierwszą rocznicę
fot. pexels

Łącznie 2,5 mln kilometrów przejechali użytkownicy krakowskiej wypożyczalni rowerów miejskich Wavelo w pierwszym roku jej funkcjonowania. System liczy 156 stacji i 1,5 tys. jednośladów rozlokowanych na terenie całego miasta. Będzie działał także w zimie.

REKLAMA

Miejska wypożyczalnia, której mieszkańcy w głosowaniu nadali nazwę Wavelo, funkcjonuje od października zeszłego roku z koncesją wydaną przez miasto na osiem lat, bez zimowej przerwy.

Według jej operatora system dysponuje najnowocześniejszymi jednośladami czwartej generacji, charakteryzującymi się wytrzymałością i wysokim komfortem jazdy. Rowery wyposażone są w wał Cardana zastępujący łańcuch, komputer pokładowy, aktywny GPS pozwalający na stałe monitorowanie pojazdu i oświetlenie LED. Urządzenia te są zasilane przez dynamo i panel słoneczny.

- Od początku przyświecał nam cel, by rowery miejskie stały się integralną częścią systemu komunikacji w Krakowie - ocenił w poniedziałek Marcin Jeż, dyrektor ds. Innowacji i Rozwoju Wavelo. Według niego krakowianie przekonali się do Wavelo i zaczęli regularnie korzystać z miejskich rowerów.

Według operatora systemu - firmy BikeU - Wavelo to drugi co do wielkości system rowerów miejskich w Polsce. Liczy 156 stacji i 1,5 tys. jednośladów rozlokowanych na terenie całego miasta. Do najbardziej popularnych stacji w systemie należą te zlokalizowane przy Galerii Krakowskiej, Teatrze Bagatela i Placu Wszystkich Świętych.

W godzinach porannych użytkownicy najczęściej wypożyczają rowery na Rondzie Mogilskim, a wieczorem przy ul. Pawiej. Stacją docelową w obu przypadkach jest ta zlokalizowana na końcu ul. Szewskiej.

Rower można wypożyczyć i zwrócić na dowolnej stacji na terenie miasta. Za dodatkową opłatą 3 zł jednoślad można zostawić, zapinając go w dowolnym miejscu Krakowa.

Wypożyczalnia działa w oparciu o system, do którego można przystąpić za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Oparty jest na opłatach abonamentowych użytkowników w dwóch opcjach: za 19 zł miesięcznie z możliwością jazdy przez godzinę dziennie, a za 24 zł miesięcznie - 90 minut dziennie. W obu opcjach abonamentowych po przekroczeniu limitu każda kolejna minuta kosztuje 5 gr. Dostępne są także dwie inne formy płatności: opcja pay as you go (płać za minutę) oraz wypożyczenie roweru na jeden dzień.

Według przedstawionych w poniedziałek statystyk, użytkownicy bardzo często korzystają z możliwości pozostawienia roweru poza stacją. Większość tak zostawionych rowerów wraca na stacje dzięki innym użytkownikom, którzy za ich dostarczenie do stacji mogą zyskać bonusu w postaci 1 do posiadanego salda. Rekordzista uzbierał w ten sposób do tej pory 546 zł, co oznacza, że dzięki samym tylko bonusom może jeździć na rowerze miejskim za darmo przez trzy lata.

Od 1 grudnia system przejdzie w tryb zimowy - liczba stacji pozostanie niezmienna, ale rowerów na nich będzie mniej - 500 sztuk.

Kraków był pierwszym polskim miastem, które w 2008 r. uruchomiło system rowerów miejskich. Pierwszy system pod nazwą KMK Bike zastąpiło w 2016 r. Wavelo, której operatorem jest spółka BikeU. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie