REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ważą się losy dworca w Poznaniu. Zgrzyt między władzami miasta a PKP

  • Autor: UM Poznań
  • 17 sty 2018 10:01
Ważą się losy dworca w Poznaniu. Zgrzyt między władzami miasta a PKP
fot. mat. prasowe

PKP deklaruje chęć modernizacji, bądź budowy nowego budynku dworca w Poznaniu. Brak jednak konkretów i wywiązania się ze zobowiązań wobec Poznania - podaje oficjalny portal miejski Poznania.

REKLAMA

Podczas spotkania zarządu PKP SA z dziennikarzami poinformowano o planach PKP SA w stosunku do starego dworca głównego w Poznaniu. Jest to kolejna deklaracja władz kolejowej spółki, która cały czas nie podaje terminu rozpoczęcia, ani kształtu tej inwestycji - podaje oficjalny portal miejski Poznania.

- Dyskusja na temat remontu dworca odbyła się około dwa lata temu. Cały czas czekamy na ostateczne deklaracje, bo póki co mamy bardzo ogólne informacje. Pasażerowie, mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, ale tez turyści oczekują, żeby sytuacja na terenie dworca wreszcie wróciła do normy - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. - Oczekujemy powrotu funkcji pasażerskich w miejsce starego dworca. Trudno w tej chwili określić czy miałby on być zmodernizowany czy odbudowany. Miastu z pewnością nie przeszkadzałyby dodatkowe funkcje biurowe i hotelowe. Czekamy na propozycje PKP.

Konserwator w toku poprzedniej dyskusji wyraził zgodę na zburzenie starego budynku dworca. Nie zostało bowiem zbyt wiele z historycznej elewacji.

- Moja ocena jest taka, że powinien powstać nowy obiekt. Wszystko co jest poza halą nie nadaje się bowiem do nowoczesnych funkcji. W toku poprzednich dyskusji udało się uzyskać kompromisowe rozwiązanie. Zakładało ono z pokazanie zewnątrz starej, historycznej fasady. Wydaje się że tamte rozwiązania powinny być wzięte pod uwagę przez władze PKP i architektów, którzy będą się tym projektem zajmować - wyjaśnia Maciej Wudarski.

Miastu chce ściśle współpracować z PKP przy koncepcji nowego budynku, ponieważ jest on położony przy placu, będący przedłużeniem ul. Dworcowej, który jest własnością Miasta. Tej inwestycji, zarówno w zakresie ochrony konserwatorskiej, jak i funkcji komunikacyjnej, nie da się oddzielić.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie