Ważna łódzka arteria w remoncie. Będą duże zmianyPAP - 06-04-2021 13:56


Rusza jedna z największych tegorocznych inwestycji drogowych w Łodzi - remont ulicy Obywatelskiej. To wylotowa trasa łącząca kilkudziesięciotysięczne osiedle Retkinia m.in. z południową częścią miasta. Koszt inwestycji to blisko 10 mln zł.

Jak poinformował Marcin Sośnierz z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, droga przebudowana będzie na odcinku od ul. Waltera-Janke do ul. Nowe Sady. Jego zdaniem ul. Obywatelska ma być nie tylko wygodniejsza do jazdy, ale i bezpieczniejsza.

- Przebudowane będą dotychczasowe skrzyżowania, gdzie powstaną ronda. W okolicy znajdują się centra logistyczne, więc zmieniony układ drogowy przystosowany będzie również dla samochodów ciężarowych. Słynąca z "księżycowego" krajobrazu jezdnia zostanie wymieniona na gładką, a chodniki również doczekają się nowej nawierzchni - wyjaśnił Sośnierz.

Dodał, że remont ul. Obywatelskiej przewiduje też budowę drogi rowerowej, która docelowo zostanie pociągnięta aż do skrzyżowania z al. Jana Pawła II. Powstaną nowe zatoki autobusowe wraz z przystankami komunikacyjnymi. Oświetlenie, kanalizacja deszczowa oraz odwodnienie zostaną unowocześnione.

- Przewidujemy też postawienie nowych drobnych form architektonicznych - koszy na śmieci i ławek. Wzdłuż ulicy pojawi się jeszcze więcej zieleni. Zasadzonych zostanie 18 nowych drzew, prawie 1,5 tysiąca krzewów i niemal 900 metrów kwadratowych trawników - powiedział.

Prace przy remoncie drogi zaczną się od rozłożenia i zgrzewania bypassa wodociągu. W poniedziałek 12 kwietnia zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. W pierwszym etapie będzie to jednostronne zawężenie do jednego pasa ruchu od ul. Elektronowej do ul. Nowe Sady. Dodatkowo rozpocznie się na tym odcinku frezowanie nawierzchni i ruszą roboty kanalizacyjne, które zakładają wymianę kanalizacji deszczowej.

Koszt inwestycji to 9,6 mln zł. Przebudowa ulicy Obywatelskiej ma zostać zrealizowana do połowy 2022 roku.