REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Waży pół tony i mierzy dwa metry. Książka-gigant stanęła na Rynku w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2017 15:42
Waży pół tony i mierzy dwa metry. Książka-gigant stanęła na Rynku w Krakowie
Fot. pixabay

Olbrzymia książka stanęła w środę na krakowskim Rynku Głównym - waży blisko pół tony i mierzy niemal dwa metry. Ma jednak tylko 12 stron. Na każdej z nich umieszczono kod QR do ściągnięcia darmowych e-booków.

REKLAMA

To kolejna odsłona akcji czytelniczej Czytaj PL, która w tym roku bije rekordy - do tej pory wypożyczono aż 50 tysięcy darmowych e-booków. Akcja trwa do końca listopada - poinformowała w środę PAP Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), które organizuje akcję Czytaj PL.

Żółta instalacja na Rynku Głównym imituje otwartą książkę z ruchomymi, przewracanymi przez przechodniów stronami. Każda z 12 stron jest poświęcona jednemu z e-booków (autorstwa m.in. Wojciecha Drewniaka, Anny Kamińskiej, Filipa Springera, Camilli Lackber).

- Przez najbliższe pół miesiąca instalacja będzie zachęcić do udziału w akcji wszystkich tych, którzy dotąd jeszcze o niej nie słyszeli - powiedziała Nowak.

Czytaj PL trwa od 2 listopada. Jak podało KBF w informacji prasowej, teraz na półmetku akcja bije ubiegłoroczne rekordy - jak dotąd czytelnicy wypożyczyli łącznie 50 tys. książek, wysłali 7 tys. zaproszeń do znajomych i 100 tys. razy odwiedzili stronę internetową akcji.

Przedsięwzięcie obejmuje blisko 500 miast i miejscowości. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawiły się darmowe wypożyczalnie e-booków. Udostępnione zostały kody QR do 12 bestsellerów, w tym pięciu nowości z 2017 r.

Po raz pierwszy w akcji bierze udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik - Miasta Literatury UNESCO.

Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i platformę e-bookową Woblink.

W tym roku po raz pierwszy akcja jest również dostępna w 1000 szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju w ramach projektu "Upoluj swoją książkę", organizowanego z inicjatywy Instytutu Książki. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie