×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

We Francji powstał mural na cześć polskiego bohatera. Autorem popularny twórca

  • Autor: PAP
  • 05 wrz 2022 10:32
We Francji powstał mural na cześć polskiego bohatera. Autorem popularny twórca
fot. Unsplash

Wmieście Abbeville w regionie Hauts-de-France władze oficjalnie odsłoniły mural prezentujący gen. Stanisława Maczka. Dzieło powstało w wyniku współpracy Ambasady RP miasta Abbeville i artysty Christiana Guemy w ramach obchodów „Roku Trzech Generałów”.

REKLAMA

  • Dzieło zostało zaprojektowane i wykonane przez C215, czyli popularnego twórcę murali Christiana Guemy, specjalizującego się m.in. w projektach związanych z historią.
  • Dzieło powstało 1 września w porozumieniu z merem Abbeville Pascalem Demarthe.

"Abbeville ma dla Polaków szczególne znaczenie, gdyż jest jednym z francuskich miast wyzwolonych w 1944 r. przez 1. Polską Dywizję Pancerną pod dowództwem generała Maczka. Co roku, 3 września w Abbeville odbywają się obchody rocznicowe, upamiętniające wyzwolenie miasta przez polskich żołnierzy, w których udział biorą przedstawiciele władz lokalnych oraz Ambasady RP, a także miejscowa społeczność" - komentuje ambasada RP w Paryżu

Rok Trzech Generałów upamiętnia Stanisława Maczka, Stanisława Sosabowskiego i Władysława Andersa, generałów Polskich Sił Zbrojnych, którzy przyczynili się do zwycięstwa Aliantów nad III Rzeszą Niemiecką w II wojnie światowej. W 2022 r. świętujemy 130. rocznicę ich urodzin.

Oficjalna inauguracja muralu odbyła się podczas tegorocznych ob

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie