×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

We Wrocławiu powstał mural przedstawiający himalaistkę Wandę Rutkiewicz

  • Autor: PAP
  • 10 gru 2018 11:36
We Wrocławiu powstał mural przedstawiający himalaistkę Wandę Rutkiewicz
fot. unsplash

Mural przedstawiający himalaistkę Wandę Rutkiewicz powstał w centrum Wrocławia. To element akcji „Kobiety na mury" będącej częścią obchodów stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce. Rutkiewicz była wrocławianką i pierwszą Polką, która zdobyła Mount Everest.

REKLAMA

Na budynku przy pl. Legionów we Wrocławiu powstał rysunek przedstawiający himalaistkę Wandę Rutkiewicz autorstwa Marty Frej.

"Rysunek widoczny na wrocławskim muralu upamiętnia jej wyprawę w Pireneje w 1969 r. z początków kariery. Nawet lina wspinaczkowa układa się na nim tak samo, jak na zdjęciu, które można zobaczyć w archiwach Ministerstwa Sportu i Turystyki" - podali organizatorzy akcji.

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie weszła na Mount Everest. Jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła też K2. Spośród czternastu ośmiotysięczników zdobyła osiem. Oprócz Mount Everestu i K2 zdobyła także: Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.

Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczedzongę. Urodziła się w 1943 r. na litewskich Kresach II RP. We Wrocławiu spędziła dzieciństwo, młodość i okres studiów oraz pierwszej pracy w zawodzie inżyniera elektronika. Pierwsze kroki we wspinaniu stawiała w Rudawach Janowickich pod Jelenią Górą.

Akcja "Kobiety na mury" zorganizowana została przez pismo "Wysokie Obcasy". Urząd Miejski Wrocławia jest partnerem akcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie