×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Widać już dzieła Piotra Młodożeńca na ścianach budowanych stacji metra

  • Autor: UM Warszawa
  • 11 kwi 2022 11:55
  • Aktualizacja: 11 kwi 2022 12:05
Widać już dzieła Piotra Młodożeńca na ścianach budowanych stacji metra
Widać już dzieła Piotra Młodożeńca na ścianach stacji metra, fot. UM Warszawa

Sześć ścian zatorowych, a na nich długie na 120 metrów artystyczne panoramy Targówka, których autorem jest znany polski grafik Piotr Młodożeniec. Taki widok będzie towarzyszył pasażerom drugiej linii metra, patrzącym z perspektywy peronów na panele stacji metra Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Trwa już ich montaż.

REKLAMA

Ściany, które znajdą się za torami trzech ostatnich stacji budowanych na wschodnim odcinku, będą składać się z aluminiowych paneli, na których metodą nadruku nakładane są grafiki Piotra Młodożeńca. Ten polski artysta to wybitny malarz, rysownik, ilustrator i autor animowanych filmów. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i jest związany z Targówkiem. Właśnie panoramy tej dzielnicy zostaną umieszczone na grafikach w metrze.

Trzy stacje, różne kolory i grafiki

Wyprodukowane grafiki zostały zaakceptowane przez artystę, a także przedstawicieli inwestora. Obecnie na stacjach trwa ich montaż. Ściany z grafiką będą miały cztery metry wysokości i 120 m długości. Przedstawiają najbliższe otoczenie danej stacji, czyli na przykład bloki, skrzyżowanie czy drzewa. Grafiki w formie rastrów uzyskiwane są dzięki nałożeniu na białe tło czarnych punktów, a także dodaniu na całość akcentów kolorystycznych w postaci barwnych plam. Dana barwa odpowiada konkretnej stacji: Kondratowicza to kolory żółty, pomarańczowy czy czerwony, Bródno - fiolet i granat, a Zacisze – zieleń.

Nie tylko Młodożeniec

To nie będą jedyne elementy związane ze sztuką na terenie Metra Warszawskiego. Między innymi na odcinku centralnym II linii(otwiera się w nowej karcie) można oglądać grafiki przygotowane przez światowej sławy artystę Wojciecha Fangora. To stylizowane nazwy stacji, zdobiące ściany za torami i również widoczne z wysokości peronów.

Z kolei na stacji metra Świętokrzyska znajduje się multimedialna galeria, gdzie prezentowane są prace artystów, a także organizowane występy(otwiera się w nowej karcie). Artyści występują również na peronach M2. W połowie października muzyka Chopina zabrzmiała na Stacji Narodowy - wystąpiła Aleksandra Hortensja Dąbek, wielokrotnie już nagradzana uczestniczka tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie