×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Więcej wody w krakowskim parku Lilii Wenedy

  • Autor: www.krakow.pl
  • 01 kwi 2022 14:43
Więcej wody w krakowskim parku Lilii Wenedy
Więcej wody w krakowskim parku Lilii Wenedy, fot. www.krakow.pl

Trwa wyłonienie wykonawcy usług projektowych w zakresie koncepcji retencji i wykorzystania wód opadowych w parku Lilli Wenedy w krakowskim Prokocimiu. Oferty można składać do wtorku, 5 kwietnia.

REKLAMA

Koncepcja obejmuje odtworzenie układu hydrograficznego parku w możliwie naturalny sposób z rewitalizacją rowów i połączeń miedzy nimi.

Głównym elementem koncepcji jest rewitalizacja stawów i zwiększenie ich zdolności retencyjnej, zagospodarowanie obszaru parku m.in. pod kątem zagospodarowania wody opadowej, wraz z podczyszczaniem wody pochodzącej z terenu zlewni oraz zastosowanie w parku rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury.

Park Lilli Wenedy zajmuje powierzchnię 9.32 ha. W części północnej zlokalizowano pięć zbiorników–stawów, przez które przepływa woda. Stawy tworzą system połączony krótkimi odcinkami kanałów naturalnych.

Zlewnia zbiorników, pomimo tego, że spadek otaczającego je terenu kieruje wody opadowe w ich kierunku, jest niewystarczająca aby zapewnić utrzymanie optymalnego poziomu wód.

Kolejnym ograniczeniem zasilania zbiorników w wody opadowe jest niedrożny system rowów. Na obszarze parku brak jest kanalizacji deszczowej, najbliższe sieci znajdują się na wschód w ul. Lilli Wenedy oraz na południe wzdłuż ul. Konrada Wallenroda.

Infrastruktura systemu odwodnienia i retencji wymaga istotnej rewitalizacji.

Rozwiązania w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury mają szczególne znaczenie w kontekście łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu w miastach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie