×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wiecha na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Kiedy zakończenie inwestycji?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 wrz 2022 09:54
Wiecha na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Kiedy zakończenie inwestycji?
Zawisła wiecha na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, fot. Budimex

Na powstającym w Gdańsku Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zawisła tradycyjna wiecha. Zakończenie prac planowane jest na połowę 2023 roku.

REKLAMA

  • Zawisła wiecha na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
  • W trakcie uroczystości miało miejsce podpisanie umowy z PGE Baltica na badania środowiskowe dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.

Zakończyliśmy roboty konstrukcyjne żelbetowe i murowe oraz montaż konstrukcji stalowej w hali magazynowej – mówi Jakub Nagraba, dyrektor Dywizji Budownictwa Ogólnego Budimex S.A. Instalowana jest już stolarka okienna i witryny aluminiowe. Trwają prace montażowe instalacji sanitarnych: grzewczo-chłodniczej, kanalizacji sanitarnej, instalacji hydrantowej oraz wentylacji. Od przyszłego tygodnia planowane jest rozpoczęcie montażu instalacji elektrycznej podtynkowej i koryt elektrycznych – dodaje.

Zakończenie prac planowane jest na połowę 2023 roku, do końca przyszłego roku powinna zakończyć się przeprowadzka do nowej siedziby Instytutu Morskiego UMG.

Centrum Offshore UMG będzie siedzibą nie tylko Instytutu Morskiego

Centrum Offshore UMG będzie zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu – mówi prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Naszą powinnością – jako uczelni morskiej – jest wspieranie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej poprzez działalność dydaktyczną, naukową, szkoleniową i doradczą. Chcemy uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore i robimy wszystko, by Centrum stało się zalążkiem „Polskiej Doliny Offshore” - dodaje.

Technologie offshore wpisują się w realizowany przez Zarząd Województwa Pomorskiego program Inteligentnych Specjalizacji Pomorza – podkreślił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Centrum Offshore pozwolić wzmocnić międzynarodową konkurencyjność i przyspieszenie tempa rozwoju przedsiębiorstw sektora gospodarki morskiej na Pomorzu poprzez realizację prac badawczo-rozwojowych, kreowanie przez nie innowacyjnych produktów, usług oraz technologii w obszarze eksploracji i eksploatacji zasobów morza w sposób bezpieczny dla środowiska.

Zakończenie prac planowane jest na połowę 2023 roku, fot. Budimex
Zakończenie prac planowane jest na połowę 2023 roku, fot. Budimex

Centrum Offshore UMG będzie siedzibą nie tylko Instytutu Morskiego, ale także Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG, które wspierać będzie sektor offshore poprzez kształcenie kadr menadżerskich, udostępnianie nowoczesnej wiedzy branżowej oraz integrowanie środowiska morskiej energetyki wiatrowej. Od marca na Uniwersytecie Morskim prowadzone są pierwsze w Polsce i drugie na świecie studia Executive MBA dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Podczas uroczystości zawieszenia wiechy nastąpiło symboliczne podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni, MEWO S.A. i PGE Baltica. Umowa dotyczy przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 50 mln zł. Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej - Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2023 r.

Centrum OFFSHORE w liczbach:

  • Dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej pow. użytkowej 5,5 tys. mkw.
  • Magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o pow. 440 mkw. (wys. 7,5 m)
  • Powierzchnia laboratoryjna, biurowa, warsztatowa oraz zaplecze socjalne
  • ok. 200 stanowisk pracy
  • Bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m, z czego 200 m nabrzeża przeładunkowego (20 kN/m2).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie