×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wiecha na Centrum Spotkania Kultur

  • Autor: Urząd Miasta Lublin
  • 22 maj 2014 12:36
Wiecha na Centrum Spotkania Kultur
Wizualizacja Placu Teatralnego przy Centrum Spotkania Kultur, fot. Urząd Miasta Lublin
Wiecha na Centrum Spotkania Kultur

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk wziął udział w uroczystości zawieszenia wiechy na budowie Centrum Spotkania Kultur. Zakończył się kolejny etap powstającej inwestycji. Trwa także realizacja Placu Teatralnego wraz z wielopoziomowym parkingiem podziemnym.

REKLAMA

Inwestycja realizowana jest w centrum Lublina u zbiegu ulic: Al. Racławickie, Radziszewskiego, Grottgera. Plac Teatralny będzie przylegał do Centrum Spotkań Kultur. Nowa przestrzeń publiczna będzie miejscem wypoczynku mieszkańców Lublina, ale także miejscem organizacji plenerowych imprez kulturalnych.

Po przekątnej powierzchni placu będzie przebiegał ślad ulicy Radziszewskiego. Całość będzie wykonana z kamienia naturalnego. Na placu zostaną ustawione przestrzenne rzeźby - kurhany Gutenberga, w których umieszczono klatki schodowe i pomieszczenia techniczne obsługujące parking oraz plac. Ściany kurhanów wzdłuż budynku Centrum Spotkania Kultur utworzą zamknięte szklanymi drzwiami przestrzenie, które będą pełnić rolę zewnętrznej galerii sztuki. W nawierzchni kurhanów zostaną umieszczone litery alfabetu trzech kultur. Cały plac będzie posiadał oświetlenie funkcjonalne oraz iluminację.

Podziemny dwupoziomowy parking pod Placem Teatralnym pomieści 247 miejsc dla samochodów oraz pomieszczenia techniczne. Wjazd do parkingu rampą zjazdową będzie odbywał się od ul. Radziszewskiego. Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 czerwca 2015 roku. Koszt inwestycji to blisko 21 mln zł.

Budowa została podzielona na trzy etapy:

Pierwszy etap to wykonanie robót pod ul. Grottgera - w chwili obecnej roboty związane z wykonaniem konstrukcji żelbetowej zostały zakończone i ul. Grottgera jest już przejezdna, choć nie jest udostępniona dla mieszkańców, gdyż nadal stanowi plac budowy. Tu do wykonania pozostało odtworzenie nawierzchni jezdni z kostki betonowej i ułożenie chodników.

Drugi etap to roboty od strony skweru Ab. Józefa Życińskiego i podziemnego wjazdu do parkingu od ul. Radziszewskiego - tu wykonano już dwie kondygnacje parkingu oraz zbrojenie kurhanów. Do wykonania zostały roboty żelbetowe na kurhanach i nawierzchnia Placu z kamienia naturalnego.

Trzeci etap to pozostała - środkowa część parkingu podzielona na dwa segmenty - w segmencie od strony ul. Radziszewskiego wykonany jest poziom -2, a wna początku maja został wylany strop, który dojrzewa i nabiera wytrzymałości, wykonane są też ściany i słupy poziomu -1, i szykujemy się powoli do wykonania deskowania i wylania ostatniego stropu w tej części parkingu. W części środkowej pozostaje do wykonania segment od strony ul. Grottgera, gdzie są już przygotowane ławy i stopy fundamentowe.

W tym roku w planach jest zakończenie wszystkich robót żelbetowych (powstanie kompletna konstrukcja obiektu wraz z kurhanami Gutenberga) oraz rozpoczęcie robót instalacyjnych i wykończeniowych. Wykonane zostaną posadzki na kondygnacji -2 i ułożone okablowanie dla systemów elektrycznych i teletechnicznych parkingu. Na wiosnę przyszłego roku robotnicy rozpoczną układanie nawierzchni Placu Teatralnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie