REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wieliczka zmieni się na lepsze

  • Autor: PAP
  • 17 paź 2017 14:19
Wieliczka zmieni się na lepsze
fot. pixabay

Wieliczka dzięki środkom unijnym kupi 12 niskoemisyjnych autobusów oraz przebuduje parking przy stacji kolejowej i przystanki autobusowe. We wtorek podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji o wartości ponad 22 mln zł.

REKLAMA

Zgodnie z umową podpisaną przez przedstawicieli władz gminy i województwa małopolskiego, na zrealizowanie tych zadań gmina Wieliczka otrzymała ponad 11,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak podkreślił, że projekt, który zyskał unijne dofinansowanie jest niezwykle ważny z punktu widzenia mieszkańców. - Te ponad 11,5 mln zł pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwolą zakupić niskoemisyjne, fabrycznie nowe i komfortowe autobusy, które będą też kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza w Małopolsce - ocenił.

- Przy okazji realizacji tego projektu uda się również zbudować oraz zintegrować infrastrukturę komunikacyjną w gminie, która zdecydowanie poprawi komfort podróżowania mieszkańców oraz turystów, tak licznie odwiedzających Wieliczkę - dodał Kozak.

Jak poinformował burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, zgodnie z umową kupionych zostanie 12 autobusów, które będą obsługiwać sześć dotychczasowych linii transportu publicznego w gminie. Wśród nich znajdzie się osiem większych autobusów klasy maxi, oraz po dwa mniejsze: klasy midi i mini.

Wszystkie pojazdy będą spełniać najwyższą unijną normę emisji spalin Euro 6. Każdy będzie wyposażony, m.in. w klimatyzację, monitoring, ładowarki USB dla urządzeń mobilnych oraz automaty biletowe.

Drugą część inwestycji - zaznaczył burmistrz - stanowi przebudowa parkingu park&ride przy ul. E. Dembowskiego i Dworca PKP Wieliczka - Rynek, z którego korzystają mieszkańcy regionu, dojeżdżający do Krakowa, oraz turyści z kraju i zagranicy odwiedzający Kopalnię Soli w Wieliczce.

Po przebudowie parking będzie bardziej przestronny i pomieści więcej samochodów. Na miejscu powstanie też dwukondygnacyjny budynek, przeznaczony na punkt obsługi podróżnych, pojawią się też tablice informacyjne dla pasażerów. Na terenie miasta i gminy zostaną też przebudowane istniejące przystanki autobusowe i zamontowane 103 nowe wiaty przystankowe. Inwestycje te mają zostać ukończone na wiosnę 2019 r.(PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie