REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Wielka metamorfoza warszawskiej Pragi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 lis 2017 12:48
Wielka metamorfoza warszawskiej Pragi
Koneser fot. mat. prasowe

Eksperci z działu rynku badań Knight Frank w specjalnym raporcie przyjrzeli się warszawskiej Pradze. Pokazują w nim jej unikalną różnorodność, łączącą historię z nowoczesnością. Niepowtarzalny klimat Pragi docenia bohema artystyczna i sektor kreatywny. Olbrzymi potencjał tej dzielnicy odkrywa również coraz więcej inwestorów, którzy podejmują się rewitalizacji istniejących budynków, tworząc wyjątkowe miejsca do zamieszkania, pracy i spędzania wolnego czasu.

REKLAMA

- Praga przez lata uznawana była za jedną z mniej atrakcyjnych dzielnic Warszawy, zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i potencjału społecznego. Przedwojenne fabryki i liczne zakłady przemysłowe zostały zamknięte, a liczne kamienice i budynki mieszkalne latami niszczały. Jednakże, wizerunek Pragi stale się zmienia, a dzielnica jest aktualnie postrzegana jako część miasta o niepowtarzalnym charakterze i jednocześnie miejsce z olbrzymim potencjałem. Dzięki rewitalizacjom i nowym inwestycjom, Praga sukcesywnie zyskuje w oczach warszawiaków, a jej szerokie zaplecze kulturalno-gastronomiczne zachęca wielu do spędzania wolnego czasu. Praski klimat przyciąga warszawską bohemę artystyczną, a dzielnica staje się kolebką kulturalną, kreatywną i artystyczną stolicy - mówi Elżbieta Czerpak, dyrektor działu badań rynku Knight Frank.

Nowe oblicze, dzięki rewitalacji

Zmieniający się charakter Pragi, jej ożywienie gospodarcze i społeczne to działania w ramach rewitalizacji dzielnicy. - Tereny poprzemysłowe i zabytkowe kamienice stopniowo nabierają nowego blasku. Koneser, Soho Factory, Port Praski czy Fabryka na Pradze wykorzystują potencjał dawnych terenów fabrycznych lub transportowych, nadając im jednocześnie nowe znaczenie. Wszystkie z wymienionych projektów stawiają na różnorodność, łącząc funkcję mieszkaniową, biurową, handlową jak i gastronomiczno-rozrywkową - dodaje.

Dzielnica zmienia swoje oblicze dzięki licznym rewitalizacjom podejmowanym również przez władze miasta w ramach Zintegrowanego Planu Rewitalizacji na lata 2014-2022. Jako przykłady takich rewitalizacji warto wymienić Centrum Kreatywności Targowa otwarte w 2016 roku, które jest inkubatorem przedsiębiorczości dla sektora kreatywnego czy Centrum Młodych, które w ramach programu „Wsparcie na starcie” łączy rozwój osobisty młodych ludzi z ich aktywizacją zawodową.

- Poza projektami już zrealizowanymi miasto i inwestorzy prywatni mają w planach szereg kolejnych spektakularnych inwestycji, jak nowa siedziba Sinfonia Varsovia, Bazar Różyckiego, Teatr Baj czy kompleks multifunkcyjny Bohema - wymienia.

Praga jedną z najciekawszych dzielnic Warszawy

Niepowtarzalny charakter dzielnicy sprawił, że Praga stała się jednym z ważniejszych zagłębi kultury i sztuki teraźniejszej Warszawy. - Prawobrzeżna część miasta cechuje się niezwykłym klimatem starych przedwojennych kamienic. Jej oryginalna, zabytkowa i postindustrialna zabudowa sprawiły, że Praga stała się jedną z najciekawszych dzielnic, kolebką warszawskich artystów, miejscem łączącym historię kulturę i sztukę. Znajdują się tu liczne teatry, galerie, kluby i inne awangardowe przedsięwzięcia artystyczne przyciągające zarówno warszawiaków, jak i turystów. Co roku organizowane jest tu także kilka festiwali, tworzących niezwykły praski klimat i zachęcające do odwiedzania okolic prawobrzeżnej Warszawy (m.in. Otwarta Ząbkowska, Urodziny Pragi, Noc Pragi, świąteczne kiermasze, Ząbkowska KULmixTURA czy Jarmark Floriański). Ponadto, artystyczny charakter Pragi podkreślają nietypowe murale, które można obejrzeć na wielu budynkach - mówi Aleksandra Burkot, konsultant w dziale badań rynku Knight Frank.

 - Podkreślając wyjątkowość Pragi nie sposób pominąć bardzo szerokiej oferty gastronomicznej i rozrywkowej dzielnicy. Praga i jej zmieniający się charakter przyciąga dziesiątki młodych ludzi i środowisko bohemy artystycznej. Zróżnicowaną ofertę gastronomiczną na Pradze tworzy wiele barów, kawiarni, restauracji i klubów, oferujących różne rodzaje kuchni i szeroki wybór imprez kulturalnych. Niszowe lokale, gdzie życie tętni w szczególności wieczorami, rozproszone są po całej Pradze, a każdy z nich jest nietuzinkowy - podkreśla Burkot.

Praga - nowa lokalizacja dla biznesu

Wyjątkowy klimat dzielnicy docenia nie tylko bohema artystyczna, ale jest to również lokalizacja dla biznesu wybierana przede wszystkim przez branżę kreatywną i startupy. - Nie ma w stolicy drugiej lokalizacji, która skupiałaby tylu przedstawicieli branży kreatywnej. To z kolei sprzyja tworzeniu miejsc dedykowanych takim przedsiębiorcom, jak na przykład Centrum Kreatywności Targowa czy planowane Centrum Kreatywności Nowa Praga - mówi Agata Holak, starszy konsultant w dziale badań rynku Knight Frank.

Rozwój biznesu wspierają także powstające na Pradze przestrzenie dla startupów, gdzie mogą rozwijać swoje innowacyjne pomysły. Krokiem milowym w tej dziedzinie było otwarcie w 2015 roku Google Campus Warsaw w poprzemysłowych wnętrzach Konesera. W październiku w zrewitalizowanym biurowcu Praga 306 swój akcelerator biznesu Startberry otworzył również drugi gigant branży IT - Microsoft.

- Na Pradze powstają także liczne strefy coworkingowe, gdzie freelancerzy, mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy mogą wynająć biurko, kilkuosobowe biuro lub salę konferencyjną, zorganizować spotkanie z klientem czy nawiązać kontakty biznesowe. Przestrzenie coworkingowe, mikrobiura i inkubatory przedsiębiorczości to jeden z kierunków, w jakich będzie ewoluował rynek biurowy, a Praga, ze względu na usytuowanie blisko centrum, bardzo dobrze rozwiniętą komunikację miejską i zdecydowanie niższe koszty, jest do tego bardzo dobrą lokalizacją - zauważa Holak.

W rozwoju Pragi ważną rolę odegrała także rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej. Dzielnica jest jednym z najlepiej skomunikowanych z centrum miasta obszarów. W następnych latach mają powstać kolejne stacje drugiej linii metra oraz kładka pieszo-rowerowa, która połączy dzielnicę z Powiślem. Komunikacyjna dostępność sprawia, że bez problemu można tu przyjechać i na własne oczy przekonać się jak zmienia się oblicze Pragi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie