REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wielkie otwarcie ogrodu botanicznego w Kielcach

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2018 14:48
Wielkie otwarcie ogrodu botanicznego w Kielcach
fot. pixabay.com

Można już zwiedzać sześciohektarową, zagospodarowaną część powstającego w Kielcach od kilku lat Ogrodu Botanicznego.

REKLAMA

Ogród Botaniczny jest budowany od 2010 r. dzięki współpracy władz Kielc i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - naukowcy wspierają inwestycję pod względem merytorycznym. W ostatnich miesiącach kilkakrotnie udostępniano jego teren do zwiedzania z przewodnikiem. Teraz będzie można zwiedzać ogród regularnie - w piątki i weekendy, do połowy października.

Ogród założono na ponad 13-hektarowym terenie, na wschodnim stoku wzgórza Karczówka (339 m n.p.m.). Z wyższych partii ogrodu rozciąga się widok na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich. "Mamy udostępnione do zwiedzania ok. 6 ha z 11 ha całej ekspozycyjnej, czyli południowej części ogrodu. Dużo jeszcze pracy przed nami, ale już w tym momencie chcemy udostępnić ogród i pokazać, jak wygląda proces jego budowy" - powiedziała PAP kierownik ogrodu, Katarzyna Socha.

Można oglądać nasadzenia roślin, które będą tworzyły takie działy ogrodu, jak: dział rośliny ozdobnych, dział flory rodzimej, dział geografii roślin i dział roślin użytkowych. Działy pogrupowano na mniejsze kolekcje - to m. in. wrzosowisko i kolekcje: róż, liliowców, piwonii, roślin okrywowych. Są także ogrody pokazowe - francuski i wiejski. "Niektóre są już zakończonymi kolekcjami, ale większość jest jeszcze w budowie" - zaznaczyła Socha.

Można też oglądać rośliny, które posadzono jako pierwsze w ogrodzie - w 2011 r. To różne gatunki drzew, tworzące m. in. jodłowy bór mieszany i buczynę karpacką. "Trzeba mieć świadomość tego, że ogrody botaniczne często zakładane były na terenach parkowych, podworskich, wiec bazę dużych drzew już miały. My jej nie mieliśmy, bo ten teren był pokryty chwastami i samosiewami" - dodała Socha.

W przyszłym roku ma się zakończyć budowa kolejnej części ogrodu, która będzie m.in. eksponowała jego walory geologiczne. Znajdą się tu trzy oczka wodne, wodospad, Alpinarium Pieniny oraz udostępnienie dla zwiedzających podziemne pustki geologiczne.

W przyszłości w kieleckim Ogrodzie Botanicznym powstaną także m.in. ogrody: japoński, orientalny i włoski.

Nie są na razie prowadzone prace w północnej części ogrodu (ok. 3 ha powierzchni), która - wg pierwotnych założeń - ma być m.in. zapleczem techniczno-administracyjnym instytucji.

Budowa udostępnionej w piątek zwiedzającym części ogrodu, była finansowana z budżetu Kielc i środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kolejna część ekspozycyjna powstaje przy udziale funduszy Unii Europejskiej.

Pierwsze inicjatywy związane z budową w Kielcach Ogrodu Botanicznego pojawiły się ponad 50 lat temu. W 2005 r. władze miasta i Akademii Świętokrzyskiej (dzisiejszy Uniwersytet Jana Kochanowskiego) podpisały list intencyjny w tej sprawie. Prace projektowe zakończono w 2007 r., a budowę ogrodu rozpoczęto w 2010 r.

Ogrodem Botanicznym zarządza Geopark Kielce - miejska jednostka budżetowa, utworzona dla lepszego wykorzystania walorów kieleckich rezerwatów skalnych. Kielce posiadają bowiem aż pięć rezerwatów przyrody, z których cztery - Kadzielnia, Ślichowice, Wietrznia i Białogon-Biesag - to rezerwaty geologiczne. Instytucji podlega także otwarte w 2012 r. Centrum Geoedukacji - miejsce, które w nowoczesny sposób przybliża wiedzę geologiczną i geograficzną oraz malowniczo położony w dawnym kamieniołomie Amfiteatr Kadzielnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie