REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wielkie zmiany w Lidzbarku Warmińskim. Inwestycja pod przyszłe uzdrowisko już z kamieniem

  • Autor: PAP
  • 16 wrz 2019 15:14
fot. Fotolia

Za ok. 16,5 mln zł zostanie zbudowana infrastruktura uzdrowiskowa w Lidzbarku Warmińskim. Wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. Prace mają zostać wykonane do końca października 2020 roku.

REKLAMA

Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie, w poniedziałkowej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego uczestniczyli m.in. przedstawiciele regionalnego samorządu i lidzbarskich władz miejskich.

Celem projektu pn. "Budowa infrastruktury uzdrowiskowej w Lidzbarku Warmińskim" jest stworzenie publicznej infrastruktury turystyczno-zdrowotnej, która "zwiększy atrakcyjność turystyczną zasobów dziedzictwa naturalnego regionu oraz gminy Lidzbark Warmiński".

W ramach tej inwestycji przewidziano uzbrojenie terenu oraz budowę m.in. tężni z budynkiem technicznym, drogi, promenady wraz z parkingiem, wiaty rekreacyjnej i placu zabaw.

"Dzięki przeprowadzonym pracom powstaną tereny inwestycyjne z przeznaczeniem pod zabudowę usługową, lecznictwa uzdrowiskowego i ochrony zdrowia, oraz zabudowę sanatoryjną i turystyczną o łącznej powierzchni wynoszącej ok. 10,24 ha" - zapowiedział urząd marszałkowski.

Całkowity koszt tej inwestycji to blisko 16,5 mln zł, z czego ok. 11 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Prace mają zakończyć się do 30 października 2020 r.

Kolejny etap inwestycji - zaplanowany na lata 2021-2022 - zakłada m.in. budowę budynku "Pawilonu zdrowia" z przeszkleniami, oraz rewitalizację "Żabiego Stawu".

Zgodnie z planami samorządu, w przyszłości w Lidzbarku Warmińskim miałoby być prowadzone lecznictwo uzdrowiskowe związane z chorobami ortopedyczno-urazowymi, układu nerwowego, reumatologicznymi, kardiologicznymi i nadciśnieniem.

W 2016 r. - decyzją Ministerstwa Zdrowia - wyznaczone tereny w mieście i dwóch sołectwach (Medyny i Łabno) w gminie zostały uznane za Obszar Ochrony Uzdrowiskowej. Po wybudowaniu tam odpowiedniej infrastruktury, w tym zakładów leczniczych, Lidzbark Warmiński będzie mógł ubiegać się o status uzdrowiska.

W mieście od ponad trzech lat funkcjonują Termy Warmińskie, czyli kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego, które mogą być stosowane do celów balneologicznych.

Na razie jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych. Powstaje tam obecnie zakład przyrodoleczniczy wykorzystujący borowiny i wodę solankową.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie