×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wielkie zmiany w Piasecznie. Wizja rozwoju miasta wypracowana z Mycielski Architecture & Urbanism

  • Autor: UM Piaseczno / piaseczno.eu
  • 12 kwi 2022 11:55
Wielkie zmiany w Piasecznie. Wizja rozwoju miasta wypracowana z Mycielski Architecture & Urbanism
1 – potencjalne miejsce dla nowej siedziby Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno; 2 – lokalizacja sali kinowo-teatralnej / wizualizacja: MAU Mycielski Architecture&Urbanism

Jest wizja rozwoju śródmieścia Piaseczna, którą wypracowała pracownia Mycielski Architecture & Urbanism (MAU) wspólnie z urzędnikami i radnymi Urzędu Miasta Piaseczno.

REKLAMA

Włodarze Piaseczna chcą zmienić centrum miasta w pełną życia przestrzeń, dostosowując je do nowych trendów urbanistycznych, uwarunkowanych zarówno przemianami społecznymi, jak i wyzwaniami klimatycznymi.

Modernizacja centrum Piaseczna ma odbyć się z poszanowaniem i troską do historycznej tkanki miasta. Nowe spojrzenie, nowe pomysły i rozwiązania, ale też modernizacja historycznych budynków czy odtworzenie dawnych pierzei. Transformacja i rewitalizacja – krótko mówiąc: Piaseczno odNowa - czytamy na stronie oficjalnego portalu miejskiego Piaseczna.

Pod lupą architektów

W pierwszym etapie pracownia Mycielski Architecture & Urbanism (MAU) analizował istniejące uwarunkowania, zarówno w terenie, jak i w dokumentach, i pytała o kierunki rozwoju istotne z punktu widzenia władz miasta. Kolejnym etapem były przeprowadzone w połowie września 2021 roku warsztaty, w których udział wzięli pracownicy wydziałów urzędu i jednostek organizacyjnych gminy oraz radni. W oparciu o wszystkie zebrane dane, wypracowane w trakcie warsztatów pomysły i oczekiwania projektanci przygotowali propozycję na rewitalizację centrum Piaseczna, której końcowym etapem jest master plan. Będzie on podstawą do opracowania planu miejscowego, który w dalszych krokach zostanie poddany szerokim konsultacjom z udziałem mieszkańców i przedsiębiorców prowadzących działalność w śródmieściu.

Piaseczno ma być pełne życia

Priorytetem włodarzy jest przyciągnięcie mieszkańców do centrum miasta jako pełnej życia przestrzeni publicznej. W planach przekształcenie śródmieścia w nowy salon Piaseczna: ożywioną, atrakcyjną przestrzeń miasta, której bogata oferta usługowa, kulturalna, gastronomiczna będzie przyjazna dla wszystkich grup wiekowych, dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Centrum miasta ma być miejscem spotkań, robienia zakupów, spędzania wolnego czasu.

Planowana jest budowa w centrum miasta sali kinowo-teatralnej, uzupełnianie tkanki miejskiej zabudową mieszkaniową z usługami oraz wspieranie działań, które mają charakter miastotwórczy. Także w planach jest budowa nowej siedziby miejskiego urzędu i tworzenie nowych przestrzeni pod handel i usługi. W centrum miasta ma pojawić się także więcej zieleni. Planując zmiany w centrum Piaseczna, władze wzorują się na idei miasta krótkich dystansów – angielskiego 15-Minute City - czytamy na stronie oficjalnego portalu miejskiego Piaseczna.

Władze miasta są w trakcie opracowywania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla centrum Piaseczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie