REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wiemy gdzie powstaną warszawskie ogrody do zabawy

  • Autor: UM Warszawa
  • 15 cze 2018 16:08
Wiemy gdzie powstaną warszawskie ogrody do zabawy
fot. pixabay

W konkursie na lokalizacje ogrodów do zabawy warszawiacy nadesłali blisko 150 propozycji. Zgodnie z założeniami wybranych zostało pięć z nich. Prace nad powstaniem ogrodów ruszą już wkrótce.

REKLAMA

– Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie konkursem, ale przez to wybór był niezwykle trudny – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Przed nami prace nad projektem. Co wyjątkowe w tym konkursie każdy z placów będzie niepowtarzalny, a to za sprawą zarówno artystów, jak i oczekiwań warszawiaków.

W konkursie, którego celem było wyłonienie pięciu lokalizacji dla ogrodów do zabawy wpłynęło 149 ważnych zgłoszeń. Komisja konkursowa mogła jednak wybrać jedynie pięciu zwycięzców. Ogrody do zabawy powstaną:
1. na podwórku pomiędzy ulicami Walecznych, Peszteńską, Holenderską i Niekłańską na Pradze-Południe;
2. na skwerze Kaliny na Żoliborzu;
3. na ternie pomiędzy ul. Kępną i Zamoyskiego na Pradze-Północ;
4. przy ulicy Polnej Róży, w pobliżu Stacji Techniczno-Postojowej Metra Warszawskiego na Ursynowie;
5. w okolicy ulicy Jugosłowiańskiej 17 na Pradze-Południe.
Wybór powyższych lokalizacji nie oznacza, że pozostałe zostały całkowicie odrzucone. Jeżeli zwycięskie realizacje spodobają się warszawiakom, stolica będzie kontynuowała program.

W ogrodach dzieci będą mogły aktywnie spędzić czas i rozwijać swoją wyobraźnię w naturalnej przestrzeni. W trakcie budowy wykorzystywane będą jedynie naturalne materiały np. kamienie, szyszki, kora, pieńki. Aranżacja poszczególnych ogrodów odbywać się będzie na podstawie koncepcji stworzonej przez mieszkańców we współpracy z zaangażowanymi w projekt artystami. Realizacja tych miejsc nastąpi w formie spotkań w plenerze i działań warsztatowych, dzięki czemu każdy projekt będzie autorski i niepowtarzalny.

– To projekt, który nie tylko będzie służył warszawiakom, ale przede wszystkim zachęca ich do współpracy i odkrywania piękna przyrody w najbliższym otoczeniu. Wierzymy, że prace nad projektami pobudzą wyobraźnie, a przez to stworzone instalacje będą fantazyjne i inspirujące – podkreśla Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Ogrody będą funkcjonowały minimum przez sezon lato-jesień br., jako instalacje czasowe. Planowana jest również obecność animatorów, którzy będą zachęcać i angażować mieszkańców do zabawy w danej przestrzeni. Jesienią na terenie ogrodów będą podejmowane inicjatywy edukacyjne z udziałem przyrodników i entomologów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie