×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wiesław Dymny będzie miał swoją ławeczkę w Jaworzu

  • Autor: PAP
  • 23 cze 2022 13:48
Wiesław Dymny będzie miał swoją ławeczkę w Jaworzu
Odsłonięcie ławeczki Wiesława Dymnego w Jaworzu - po wakacjach, fot. shutterstock

Po wakacjach odsłonięta zostanie w Jaworzu ławeczka, która upamiętni Wiesława Dymnego, poetę i prozaika, współtwórcę Piwnicy pod Baranami w Krakowie – powiedział w czwartek wójt podbielskiego Jaworza Radosław Ostałkiewicz.

REKLAMA

Samorządowiec w rozmowie z PAP powiedział, że jaworzanom bardzo zależy na tym, by w uroczystości wzięła udział Anna Dymna. Dlatego też termin "przecięcia wstęgi", który miał nastąpić jeszcze przed wakacjami, został przesunięty na później.

Ławeczka jest dziełem krakowskiego artysty Marka Maślańca. Dotarła już do Jaworza. Stanie w Nałężu, gdzie Wiesław Dymny się wychował. Wykonana została z brązu. "Ławeczka stanie koło kapliczki, tuż przy wyjściu na szlak turystycznych na Błatnią" - powiedział Ostałkiewicz.

Pomysłodawcami ufundowania ławeczki było stowarzyszenie Jaworze-Zdrój, które pozyskało na ten cel dofinansowanie z funduszy UE. Budżet gminny nie będzie finansował zadania.

Będzie to już druga w gminie Jaworze ławka poświęcona postaci ważnej dla historii miejscowości. W 2011 r. uhonorowano w ten sposób hr. Maurycego Saint Genois, właściciela tutejszych dóbr. To dzięki niemu miejscowość w XIX w. była uzdrowiskiem.

Wiesław Dymny urodził się 25 lutego 1936 r. w Połoneczce koło Nowogródka. W 1953 r. ukończył liceum w Bielsku-Białej i podjął studia malarskie w Krakowie. Nie ukończył ich. Zaczął natomiast pisać. Stworzył ok. 300 tekstów piosenek. W 1963 r. otrzymał Nagrodę im. Kościelskich za "Opowiadania zwykłe". Był współtwórcą krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Pisał teksty dla jej artystów. Tworzył m.in. też dla STS. W 1971 r. ożenił się z Anną Dymną. Zmarł 12 lutego 1978 r. na zawał serca. Został pochowany w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie