REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wieża zabytkowej katedry w Elblągu już otwarta

  • Autor: PAP
  • 16 kwi 2018 09:43
Wieża zabytkowej katedry w Elblągu już otwarta
Elbląg

Turyści mogą od niedzieli korzystać z tarasu widokowego na wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu. Ta zabytkowa budowla jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta; w poprzednim sezonie odwiedziło ją 22 tys. osób.

REKLAMA

Wieżę otwarto dla zwiedzających po zimowej przerwie. Taras widokowy na wysokości 68 m będzie czynny do połowy października. W pogodne dni widać stamtąd nie tylko panoramę Elbląga i Żuław z pobliskim jeziorem Drużno, ale nawet zarysy - odległego o 30 km - Malborka.

Zabytkowa budowla, którą w 2015 r. gruntownie zrewitalizowano, szybko stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. W poprzednich sezonach odwiedziło ją łącznie 72 tys. osób.

Na wieżę prowadzi ponad 360 schodów, wchodzi się ok. 15 minut. W połowie drogi na szczyt urządzono strefę odpoczynku z miejscami do siedzenia. Na tarasie są lunety umożliwiające obserwację okolicy. Jednorazowo może przebywać tam do 10 osób - na dole przy wejściu zamontowano bramki, które ograniczają liczbę zwiedzających. Wstęp jest bezpłatny.

Wieża katedry św. Mikołaja ma 97 m i jest uważana za najwyższy obiekt sakralny po prawej stronie Wisły. Najwyższa w Polsce jest bazylika w Licheniu, której wieża ma ponad 141 m.

Elbląska katedra pw. św. Mikołaja - patrona miasta, żeglarzy i kupców - pochodzi z XIII w. Została gruntownie przebudowana po pożarze, spowodowanym uderzeniem pioruna w 1777 r. W 1907 r. wzniesiono wieżę w stylu renesansowym o konstrukcji ceglano-stalowej. Świątynia została ponownie zniszczona podczas sowiecko-niemieckich walk o miasto pod koniec II wojny św. Obecny kształt uzyskała po odbudowie prowadzonej w latach 1948-65.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie