REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wieżowce przyjazne środowisku: rozwiązaniem moduły?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 26 kwi 2021 12:22
Wieżowce przyjazne środowisku: rozwiązaniem moduły?
Współczesna technologia modułowa pozwala bez problemów konstruować wysokościowce. fot. Unihouse

Budowa wysokościowców to duże wyzwanie, pochłaniające ogromne ilości materiałów i czasu.  Rozwiązaniem wyzwań może być technologia modułowa. Współczesna technologia modułowa pozwala bez problemów konstruować wysokościowce.

REKLAMA

  • Jednym z rozwiązań, które może pomóc w minimalizacji negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne jest technologia modułowa.
  • Moduły wykonywane są z odnawialnych i niewywierających negatywnego wpływu na środowisko materiałów takich jak drewno.
  • Współczesna technologia modułowa pozwala bez problemów konstruować wysokościowce.

Przeczytaj także >> Polska firma buduje drewniane osiedle w Norwegii

Od piramid do Manhattanu

Przez wieki wysokie budowle wznoszono dziesiątki lat. Wielką Piramidę w Gizie budowano przez co najmniej 20 lat, a katedrę w Kolonii, jeden z najwyższych kościołów świata konstruowano (z przerwami) aż 632 lata[1]! Dopiero spowodowany rewolucją industrialną rozwój technologiczny umożliwił budowę liczących setki metrów konstrukcji w kilka lat.

Rewolucja przemysłowa przyniosła również gwałtowny rozwój miast i zwiększoną migrację ludzi z terenów wiejskich. Przyspieszyło to urbanizację, ale nie rozwiązało problemów z brakiem przestrzeni. Między innymi dlatego zaczęto budować wzwyż – wysokościowce pozwalały na większe zagęszczenie populacji na mniejszym areale.

Ciężko jest sobie dzisiaj wyobrazić panoramy Nowego Jorku, Londynu czy Tokio bez wieżowców. Stały się one rozpoznawczym elementem największych centrów biznesowych i kulturalnych świata, a dystrykty handlowe pełne są szklano-stalowych wież. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na środowisko naturalne.

Kosztowna budowa

Współczesne wieżowce, mimo iż korzystają z dobrodziejstw ekologicznych technologii, nie są neutralne klimatycznie, a stal, beton i szkło używane do ich produkcji materiały mają bardzo duży wpływ na środowisko naturalne. Na każdą tonę stali przypada emisja 1,85 tony dwutlenku węgla[2], a produkcja betonu odpowiada za 8% wszystkich emisji[3]. Również szkło, choć zdatne do recyklingu, wpływa na klimat, choć większość, bo aż 85% jego emisji pochodzi ze spalania paliwa niezbędnego do rozgrzania hutniczych pieców[4]. Nie zmienia to faktu, że wpływ budowy wieżowców na klimat jest ogromny.

Sektor budowlany szuka rozwiązań, tym bardziej, że zmiany klimatu z każdym rokiem przyspieszają. Jednym z rozwiązań, które może pomóc w minimalizacji negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne jest technologia modułowa. Moduły na szkielecie używa się tylko do budowy jednorodzinnych domów, sprawdzają się również w wieżowcach.

Modułowe rozwiązania

– Technologia ta pozwala znacząco ograniczyć koszty, zarówno finansowe, jak i środowiskowe. Moduły składane są w fabryce, co nie tylko umożliwia optymalizację całego procesu, ale również przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie zużycia energii – mówi Roman Jakubowski, członek zarządu Unihouse S.A. – Pozwala to także wykonać nawet najbardziej szczegółowe projekty – częścią procesu sterują komputery, co zapewnia dokładność trudną do uzyskania w wypadku tradycyjnych sposobów budowy.

Dodatkowo, moduły wykonywane są z odnawialnych i niewywierających negatywnego wpływu na środowisko materiałów takich jak drewno. Umożliwiają również sporą oszczędność czasu – realizacje, od momentu wykonania projektu i złożenia w fabryce po ostateczny montaż na placu budowy, trwają kilka miesięcy.

Modułowe wieżowce na świecie

Współczesna technologia modułowa pozwala bez problemów konstruować wysokościowce. Przykładem może być prowadzona przez Unihouse inwestycja w norweskim Trondheim, HeimdalsPorten. Cztery budynki – liczące po 7 i 8 kondygnacji – mają zapewnić 200 mieszkań, a do ich budowy użytych zostanie 455 modułów.

Technologia modułowa świetnie sprawdza się w miejscach z wysoką gęstością zaludnienia, gdzie prace budowlane mogą być uciążliwe ze względu na niewielką ilość dostępnej przestrzeni. W Nowym Jorku powstał najwyższy, liczący 25 kondygnacji, modułowy hotel świata[5]. W Singapurze oddano do użytku najwyższą modułową konstrukcję na świecie – dwa wieżowce liczące sobie 56 kondygnacji[6]. Dzięki niej możliwe jest konstruowanie specjalistycznych obiektów – przykładem może być projekt wysokościowego szpitala[7].

Najbliższe lata przyniosą dalszy rozwój technologii modułowej, ale już teraz raporty przewidują, że będzie ona znaczącą pomocą dla sektora budowlanego w rozwiązywaniu problemów ze wzrostem populacji i jej zagęszczenia, urbanizacją oraz z efektami zmian klimatu[8]. Można się zatem spodziewać, że moduły na szkielecie drewnianym staną się stałym elementem miast na całym świecie.

Źródła: 

 

whc.unesco.org/en/list/292/

mckinsey.com/industries/metals-and-mining/our-insights/decarbonization-challenge-for-steel#

chathamhouse.org/sites/default/files/publications/research/2018-06-13-making-concrete-change-cement-lehne-preston.pdf

glassallianceeurope.eu/images/para/gae-position-paper-on-decarbonisation-june-2019_file.pdf

forbes.com/sites/juliabrenner/2019/11/22/the-new-marriott-in-manhattan-is-the-worlds-tallest-modular-hotel/?sh=25dff6de41a1

dezeen.com/2020/07/30/worlds-tallest-prefabricated-skyscrapers-singapore-addp/

evolo.us/epidemic-babel-healthcare-emergency-skyscraper/

csagroup.org/wp-content/uploads/CSA-Group-Research-High-Rise-Modular-Construction.pdf

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie