×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Willa architekta miejskiego odzyskuje dawny blask. Trwa przywracanie skarbów łódzkiego gmachu

  • Autor: UMŁ
  • Opublikowano: 03 mar 2022 14:46
Willa architekta miejskiego odzyskuje dawny blask. Trwa przywracanie skarbów łódzkiego gmachu
Willa architekta miejskiego odzyskuje dawny blask. Trwa przywracanie skarbów łódzkiego gmachu, fot. UMŁ

Remont willi Hilarego Majewskiego to najważniejsza inwestycja przy ul. Włókienniczej i jedna z najważniejszych w programie rewitalizacji miasta Łodzi. Trwa przywracanie obiektowi pierwotnego wyglądu.

REKLAMA

  • Rezydencja dawnego architekta miasta została po wojnie zamieniona na mieszkania komunalne.
  • Bogato dekorowane salony, które służyły Majewskiemu za reklamę, kiedy przyjmował u siebie klientów, zostały podzielone na małe mieszkania, polichromie zamalowane, detale zakryte gips-kartonem, a parkiety pokryte wykładzinami.
  • W pierwszym etapie remontu wykonawca zabrał się za usunięcie wszystkich wtórnych elementów, wzmocnienie fundamentów i konstrukcji budynku, naprawę dachu, wstępne prace na elewacji oraz poszukiwanie oryginalnych zdobień pod kolejnymi warstwami farby.

– Skupiamy się teraz na pracach konserwatorskich, których w willi jest bardzo dużo. W większości pomieszczeń mamy zachowane sufity z wystrojem sztukatorskim, polichromie, stolarkę drzwiową i okienną oraz boazerie. Prace trwają równolegle w każdym pomieszczeniu, ale sprawnie i szybko – opowiada Anna Połomka, kierująca pracami konserwatorskimi. – Już dziś możemy zobaczyć, jaki efekt uzyskamy na końcu pracy. Wrażenie robi klatka schodowa, która była w tragicznym stanie. W tej chwili odtwarzamy tam fragmenty marmoryzacji – bardzo efektownej, wielobarwnej. Będziemy odtwarzać też witraż, który zarówno swoją formą, jak i efektem, jaki daje światło przenikające przez kolorowe szybki, stworzy bardzo klimatyczną i efektowną przestrzeń. To tylko klatka, a musimy pamiętać, że willa Majewskiego cała jest naszpikowana dekoracjami wnętrzarskimi i wszystkie odtworzymy.

W willi Majewskiego powstaną lokale użytkowe. Efekt prac konserwatorów będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie