REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Willa Koliba otwiera drzwi dla turystów przed rocznym remontem

  • Autor: PAP
  • 21 cze 2018 16:41
Willa Koliba otwiera drzwi dla turystów przed rocznym remontem
Zakopane, fot. flickr

W piątek po raz ostatni przed gruntownym remontem będzie otwarta dla zwiedzających witkiewiczowska willa „Koliba” w Zakopanem, w której mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Jej remont ma potrwać co najmniej rok.

REKLAMA

Aby umożliwić odwiedzenie willi po raz ostatni przed gruntownym remontem, Muzeum Tatrzańskie zaprasza na nocne zwiedzanie tego muzeum z przewodnikiem.

"O godzinie 20 otworzymy drewniane drzwi najstarszej willi w stylu zakopiańskim po raz ostatni w tym roku. Tylko w ten wieczór będzie możliwe zwiedzanie na co dzień niedostępnych zakamarków +Koliby+ oraz poczucie atmosfery wszechobecnego stylu zakopiańskiego. Przewodnik opowie wiele ciekawostek o tym zabytku. W ten wieczór zaplanowaliśmy także góralskie posiady w towarzystwie kapeli regionalnej" - powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende - Surmiak.

Remont willi "Koliba" oraz pięciu innych obiektów będących filiami Muzeum Tatrzańskiego został dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wartość całego projektu to ponad 12 mln 800 tys. zł. Z funduszy unijnych przeznaczono niemal 9 mln zł. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego.

Projekt obejmuje szereg remontów budowlano-konserwatorskich. Oprócz "Koliby" nowy blask zyskają: Muzeum Stylu Zakopiańskiego - Inspiracje, Galeria Sztuki XX wieku w willi "Oksza", Galeria Władysława Hasiora, Zagroda Sołtysów w Jurgowie i Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze.

Willa "Koliba" to pierwszy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza w latach 1891 - 1892. Początkowo miała to być góralska chałupa, Witkiewiczowi udało się jednak namówić inwestora - Zygmunta Gnatowskiego, aby wybudował willę w stylu zakopiańskim. We wnętrzach willi można podziwiać całe wyposażone również zaprojektowane w stylu zakopiańskim: meble, sprzęty gospodarskie, piece kaflowe, karnisze, zasłony, a nawet drobne przedmioty takie jak serwis kawowy czy oryginalne klamki.

W Muzeum Stylu Zakopiańskiego można też oglądać kolekcję etnograficzną Zygmunta Gnatowskiego. Styl zakopiański miał według założeń Witkiewicza stać się polskim stylem narodowym, który opierał się na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich. Ten styl był realizowany w architekturze nie tylko w Zakopanem, ale także w wielu miejscowościach ziem polskich, m.in. w Wiśle, Nałęczowie, Łańcuchowie, Aninie, Warszawie, Lwowie, a nawet w Syłgudyszkach na Litwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie