REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Willa Maurycego w Jaworzu już otwarta po gruntownym remoncie

  • Autor: PAP
  • 24 maj 2022 16:59
Willa Maurycego w Jaworzu już otwarta po gruntownym remoncie
Willa Maurycego w Jaworzu już otwarta po gruntownym remoncie, fot. shutterstock

Po gruntownej renowacji otwarta została zabytkowa willę Maurycego. Działa w niej już klub seniora, a wkrótce w nowej sali USC odbędzie się pierwszy ślub – dowiedziała się we wtorek PAP od wójta Jaworza Radosława Ostałkiewicza. Koszt prac remontowych wyniósł 3,25 mln zł.

REKLAMA

"W ograniczonym zakresie zajęcia klubu seniora już się odbywają. Pełną parą ruszą w czerwcu. W tym miesiącu też na ślubnym kobiercu staną pierwsze pary" - powiedział PAP wójt Ostałkiewicz. Dodał, że w najbliższą niedzielę w willi Maurycego odbędzie się dzień otwarty.

Remont willi trwał półtora roku i zakończył się minionej jesieni. Przed renowacją był w fatalnym stanie. Budowlańcy zmuszeni byli go niemal zupełnie rozebrać, zakonserwować elementy i połączyć ponownie w całość. Koszt renowacji to blisko 3,25 mln zł.

Dwukondygnacyjny budynek stoi w centralnym miejscu Jaworza. Stanowi integralną część zabytkowego układu urbanistycznego. Został wybudowany ok. 1890 r., czyli w czasach, gdy miejscowość była jeszcze uzdrowiskiem. W 1862 r. właściciel dóbr hr. Maurycy Saint-Genois założył pierwsze uzdrowisko na tzw. wówczas Śląsku Austriackim. Specjalny patent wydał Śląski Urząd Krajowy w Opawie. W tym budynku mieściła się administracja kurortu.

"Zabytkowy obiekt, wzniesiony częściowo w technologii muru pruskiego, stanowi jedno z najstarszych świadectw uzdrowiskowej tradycji Jaworza" - wskazał samorządowiec.

Po gruntownym remoncie, oprócz klubu seniora i sali ślubów, mieści się w nim m.in. siedziba młodzieżowej rady gminy.

W przeszłości z uroków Jaworza-Zdroju korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński i Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni". 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie