REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wirtualne zwiedzanie katedry Notre Dame w Paryżu

  • Autor: PAP
  • 14 sty 2022 15:09
Wirtualne zwiedzanie katedry Notre Dame w Paryżu
Wirtualne zwiedzanie katedry Notre Dame w Paryżu, fot. shutterstock

Katedrę Notre-Dame można będzie zwiedzać w wirtualnej rzeczywistości w Espace Grande Arche w dzielnicy biurowej La Defense w aglomeracji Paryża. Wirtualna wycieczka po świątyni zmieniającej się na przestrzeni wieków zatytułowana jest „Eternelle Notre-Dame” (Wieczna Notre-Dame).

REKLAMA

Wirtualny spektakl zaczyna się od budowy Notre Dame, a kończy ponownym otwarciem katedry po rekonstrukcji, która trwa po pożarze z 15 kwietnia 2019 roku.

Zwiedzający wyposażeni w gogle VR mogą wirtualnie wspiąć się na dzwonnicę, przejść po dębowej belce - wsporniku, zbliżyć do witraży i słynnych rozet oraz dotrzeć na ruchomej platformie do różnych części budowli.

O katedrze opowiada przewodnik-awatar podczas 45-minutowej sesji, przenosząc zwiedzających w różne epoki, śledząc historię paryskiej katedry, odkrywając wydarzenia i postacie historyczne, m.in. XIX-wiecznego architekta i rekonstruktora Eugene'a Viollet-le-Duca.

"Miałem trochę zawrotów głowy" - przyznał biskup Eric Aumonier opowiadając o swym wejściu w wirtualną rzeczywistość.

"Eternelle Notre-Dame" jest wspólnym projektem operatora Orange, firmy Amaclio, władz Paryża, diecezji paryskiej oraz instytucji publicznej odbudowującej Notre-Dame. Opłata za wirtualne zwiedzanie ma wynosić 30 euro, z czego 30 proc. będzie przekazywane na rzecz Fundacji Notre-Dame, aby pomóc sfinansować wyposażenie katedry.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie