REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wisła z milionami na remont dworca PKP

  • Autor: PAP
  • 01 cze 2018 15:10
Wisła z milionami na remont dworca PKP
fot. unsplash

Miasto Wisła otrzymało 2 mln zł dotacji z funduszy europejskich na modernizację budynku dworca kolejowego w centrum tego beskidzkiego kurortu - poinformował w piątek burmistrz miasta Tomasz Bujok.

REKLAMA

Bujok powiedział, że samorząd, by nie tracić czasu, podjął się finansowania inwestycji z własnego budżetu. Przeznaczył na ten cel 4,8 mln zł. Prace ruszyły z początkiem br. Władze Wisły wystąpiły jednocześnie do śląskiego urzędu marszałkowskiego o dofinansowanie z funduszy UE części inwestycji. Chodziło o 2 mln zł na remont m.in. wnętrza - poczekalni i toalet, a także zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia budynku.

"Teraz otrzymaliśmy 2 mln zł. Dzięki temu +odzyskujemy+ ok. 1 mln zł z pieniędzy przeznaczonych w budżecie na inwestycję. Drugi milion pozwoli sfinansować zagospodarowanie terenu wokół dworca. Przeprowadzenie tego zadania uzależnialiśmy od otrzymania dotacji" - powiedział burmistrz Wisły Tomasz Bujak.

Samorządowiec dodał, że wartość inwestycji, po uwzględnieniu rewitalizacji otoczenia obiektu, wzrosła do ok. 6 mln zł.

Bujok powiedział, że Wisła wystąpiła do urzędu marszałkowskiego także o dotację w wysokości 3,8 mln zł z funduszy UE na prace prowadzone na zewnątrz budynku. Chodzi m.in. o termoizolację. Na razie prace realizowane są z pieniędzy samorządu. Burmistrz powiedział, że rozstrzygnięcia spodziewa się jeszcze w czerwcu.

Jak dodał, jeśli Wisła otrzyma kolejne pieniądze, wówczas miasto z budżetu przeznaczy tylko ok. 1 mln zł na remont dworca.

Prace przy budynku stacji trwają od początku roku. Robotnicy wymienili m.in. dach i tynki. Oprócz głównej funkcji dla pasażerów - kas, poczekalni i przechowalni bagażu, planowane jest też stworzenie części usługowej, która obejmowałaby restaurację.

Murowany, piętrowy dworzec Wisła Uzdrowisko został otwarty w 1929 r. Obecnie należy do samorządu, który odkupił go od kolei. Jak podkreślił burmistrz, miasto turystyczne potrzebuje stacji, w której podróżni będą mogli się schronić, a zarazem nie będzie szpeciła krajobrazu. Remont przeprowadza konsorcjum dwóch firm z Żywca i Węgierskiej Górki.

Modernizacja dworca to druga duża inwestycja samorządu w tej kadencji. Na początku grudnia ub.r. miejska spółka Baseny Wisła podpisała umowę z wykonawcą gruntownej modernizacji "parku kąpielowego" w centrum miasta. Szacunkowy koszt wynosi ponad 15 mln zł. Otwarcie zaplanowano na lato 2019 r. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie