REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wiślane wały przeciwpowodziowe na terenie Baranowa Sandomierskiego będą rozbudowane

  • Autor: PAP
  • 20 wrz 2021 15:39
Wiślane wały przeciwpowodziowe na terenie Baranowa Sandomierskiego będą rozbudowane
Wiślane wały przeciwpowodziowe na terenie Baranowa Sandomierskiego będą rozbudowane, fot. shutterstock

Powstanie studium wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru pomiędzy Krakowem a Zawichostem. Jego elementem jest m.in. opracowanie projektu rozbudowy wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Baranów Sandomierski.

REKLAMA

Inwestycje prowadzić będą Wody Polskie, które w tej sprawie podpisały porozumienie z lokalnymi samorządami. Zakłada ono m.in., że wszelkie decyzje i inwestycje będą konsultowane z władzami lokalnymi.

Jak podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej w Baranowie Sandomierskim wiceminister infrastruktury Rafał Weber, kwestia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego jest ogromnie ważna. "Powinniśmy o nie zadbać w dialogu pomiędzy ekspertami Wód Polskich a samorządami" - przekonywał.

Prezes Wód Polskich Przemysła Daca powiedział, że spółka do tej pory w rejonie tzw. Wisły sandomierskiej zainwestowała w bezpieczeństwo mieszkańców ponad 500 mln zł. "Będziemy kontynuować te prace, obecnie przygotowujemy także obwałowania dla rzeki Babulówka" - dodał Daca.

Inwestycje, które w tym rejonie będą prowadzić Wody Polskie, mają być konsultowane z lokalnymi samorządami. Dzięki porozumieniu, jak przekonują obie strony, możliwe będzie stworzenie kompleksowego systemu zabezpieczeń powodziowych, który wzmocni ochronę tego regionu.

W ramach wypracowanego porozumienia powstać ma m.in. szczegółowe studium wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru między Krakowem a Zawichostem. Samorządy zadeklarowały również wprowadzenie zmian legislacyjnych, które umożliwią występowanie gmin w roli inwestora zastępczego dla usuwania drzew i krzewów w międzywałach na działkach prywatnych. Przeprowadzone zostaną również aktualizacje map zagrożenia powodziowego na odcinku tzw. Wisły sandomierskiej.

Studium wykonalności ma dotyczyć rozbudowy i poprawy parametrów prawego wału Wisły na długości niemal 8,5 km. Inwestycja ma obejmować tereny gminy Baranów Sandomierski i Padew Narodowa. Rozpoczęcie prac projektowych planowane jest jeszcze w tym roku, zaś zakończenie - w przyszłym. Koszt studium oszacowany został na ponad 39,3 mln zł.

Jak podały Wody Polskie, w regionie tzw. Wisły sandomierskiej spółka zainwestowała ponad 500 mln zł. Wśród zadań, które zostały już wykonane, jest m.in. przebudowa wałów rzeki Nowy Breń.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie