×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wkrótce otwarcie łódzkiego Orientarium

  • Autor: PAP
  • 23 kwi 2022 13:24
  • Aktualizacja: 23 kwi 2022 13:25
Wkrótce otwarcie łódzkiego Orientarium
fot. uml.lodz.pl.

Orientarium, czyli największy kompleks w Europie prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej zostanie otwarty w piątek 29 kwietnia. Jedną z jego atrakcji jest podwodny tunel o długości 26 m, w którym można podziwiać rafę koralową, rekiny i płaszczki.

REKLAMA

Prace przy realizacji Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 r. Kilkukrotnie planowano terminy otwarcia kompleksu zbudowanego za ponad 260 mln zł, jednak w praktyce realizacja tego gigantycznego projektu okazała się o wiele trudniejsza niż przewidywano – przede wszystkim ze względu na nowych lokatorów Orientarium, którzy sprowadzani byli z różnych ogrodów zoologicznych i wymagali długiego, często kilkumiesięcznego okresu aklimatyzacji.

Można obserwować podwodne harce słoni

Orientarium jest podzielone na cztery części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie Aleksandra oraz jego młodszego kolegę Taru. Z doniesień medialnych łodzianie wiedzą już, że największą atrakcją dostępną w słoniarni jest wielki basen ze szklaną szybą, przez którą można obserwować podwodne harce słoni. Tutaj też znajduje się strefa wolnych lotów. Nad głowami zwiedzających latają m.in. czapelki złotawe.

W strefie zwanej Celebes, podzielonej na dwa wybiegi, można spotkać wyderki orientalne, jeżozwierze palawańskie, kura bankiwa oraz anoa nizinne. Na drugim wybiegu zamieszkała rodzina makaków.

W części oceanicznej ulokowano ponad 1,3 tys. ryb, w tym rekiny, rzadko spotykane riny gitarowe, rekiny brodate, żarłacze rafowe czarnopłetwe oraz płaszczki – orlenie plamiste i himantury. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu o długości 26 metrów. W mniejszych zbiornikach pływają m.in. koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony.

Najgorętsza strefa Orientarium to Wyspy Sundajskie. Spotkamy tutaj rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego – Krakena i jego partnerkę Penelopę, orangutany sumatrzańskie, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszojelenie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.

Wraz z otwarciem kompleksu na terenie łódzkiego zoo pojawi się nowy cennik. Jeden bilet umożliwi zwiedzanie całego ogrodu. Za wejście zapłacimy 70 zł, przy czym osoby z aktywną Kartą Łodzianina mogą liczyć na zniżkę w wysokości 30 zł i zapłacą 40 zł.

- Misją zoo jest zapewnienie jak najlepszych warunków hodowanych gatunkom zwierząt, często krytycznie zagrożonym wyginięciem. Zakup specjalistycznej karmy, profesjonalna opieka weterynaryjna, urozmaicanie wybiegów – to tylko część długiej listy kosztów, które trzeba ponieść. Każdy z odwiedzających może dołożyć swoją cegiełkę i mieć wkład w ochronę przyrody – uzasadnił podwyżkę cen biletów prezes łódzkiego zoo Arkadiusz Jaksa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie