REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wkrótce renowacja Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej

  • Autor: PAP
  • 09 kwi 2018 10:00
Wkrótce renowacja Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej
fot. pixabay.com

Samorząd Staszowa planuje renowację zabytkowego Pałac Kołłątajów w Wiśniowej. Obiekt - w pierwotnej wersji barokowy - należał do rodziny współtwórcy Konstytucji 3 Maja, duchownego i uczonego Hugona Kołłątaja.

REKLAMA

Pierwszy etap renowacji ma objąć m.in. wymianę dachu, stolarki okiennej i drzwiowej oraz odnowę elewacji budynku. Wykonane zostaną także izolacje pionowe i poziome w ścianach fundamentowych. Renowacji zostanie poddana również znajdująca się na piętrze budynku Izba Pamięci Hugona Kołłątaja i inne sale. Wokół obiektu zostanie wykonany drenaż i odwodnienie.

Gmina Staszów pozyskała blisko 400 tys. zł dofinansowania na to przedsięwzięcie, z funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Koszt całego projektu wynosi 600 tys. zł. Jak poinformował PAP burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, po połowie kwietnia gmina ogłosi przetarg na realizację tego zadania.

W planach jest dalszy remont i renowacja gmachu. Samorząd otrzymał 100 tys. zł dotacji z resortu kultury, która razem z podobną kwotą z gminnego budżetu, pozwoli na remont kolejnych pomieszczeń wewnątrz pałacu, m. in. korytarza. "Do remontu zostanie jeszcze parter - zamierzamy starać się o kolejne środki. Chcemy przywrócić dawną świetność tego budynku" - podkreślił Kopeć.

Władze Staszowa liczą, że remont zabytkowego obiektu przyczyni się do zwiększenia potencjału turystycznego gminy i województwa.

Pałac Kołłątajów w Wiśniowej, pierwotnie barokowa budowla z początku XVIII w., była kilkukrotnie przebudowywana. We wnętrzu piętrowego gmachu, zbudowanego na planie prostokąta, znajduje się m. in. XIX-wieczna klatka schodowa nawiązująca do baroku oraz wmurowany portyk, z sześciu kolumn toskańskich.

W budynku, otoczonym przez park, przez wiele lat funkcjonowała szkoła. Obecnie część pomieszczeń użytkuje przedszkole (pozostanie w tym miejscu po renowacji gmachu). W pałacu znajduje się też biblioteka oraz Izba Pamięci Hugona Kołłątaja, z wieloma cennymi pamiątkami i eksponatami.

Pałac w Wiśniowej - miejscowości położonej kilka kilometrów od Staszowa - został wybudowany przez Karola Tarłę, a następnie gruntownie przebudowany przez Kołłątajów. W końcu XVIII w. właścicielem miejscowości został Rafał Kołłątaj - brat Hugona - starosta trześniowski. W 1803 r. Wiśniową kupił ich bratanek, Eustachy. Hugo utrzymywał bliskie kontakty z rodziną, a po śmierci uczonego w miejscowym kościele złożono jego serce - miejsce to upamiętnia wmurowana w świątyni tablica.

Hugo Kołłątaj (1750-1812), duchowny i uczony, uczestnik prac Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, przyczynił się do reformy Akademii Krakowskiej, przemianowanej na Szkołę Główną Koronną. Po przeprowadzce do Warszawy skupił wokół siebie grono entuzjastów reform i publicystów tworząc tzw. Kuźnicę Kołłątajowską, gdzie działali m.in. Stanisław Małachowski i Franciszek Salezy Jezierski. Był współtwórcą Konstytucji 3 Maja, później jednym z przywódców Zgromadzenia Przyjaciół Ustawy Rządowej, podkanclerzym koronnym i członkiem rządu. Jest patronem m.in. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i liceów m.in. w Warszawie, Pińczowie i Lublinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie