REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wkrótce rewitalizacja XIX-wiecznego krakowskiego wiaduktu kolejowego

  • Autor: PAP
  • 29 wrz 2021 11:11
Wkrótce rewitalizacja XIX-wiecznego krakowskiego wiaduktu kolejowego
Wkrótce rewitalizacja XIX-wiecznego krakowskiego wiaduktu kolejowego w ramach przebudowy linii średnicowej, fot. shutterstock

W najbliższych tygodniach rozpocznie się rewitalizacja XIX-wiecznego wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką w ramach trwającej przebudowy trasy średnicowej biegnącej przez centrum Krakowa. Prace budowlane potrwają do końca 2022 roku.

REKLAMA

Przebudowa linii średnicowej Kraków Główny Towarowy - Rudzice, która trwa od lipca 2017 r. jest obecnie największym przedsięwzięciem realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe w Krakowskim Węźle Kolejowym.

W ramach inwestycji powstały nowe, 850-metrowe estakady w miejsce usuniętego nasypu ziemnego, biegnącego przez centrum Krakowa od ul. Kopernika do ul. Miodowej, na których znajdą się dodatkowe dwie pary torów, a także stacje kolejowe oraz mosty na Wiśle. W sumie PLK przebudowują odcinek torów o łącznej długości 20 kilometrów. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, a w centrum Krakowa - 100 km/h. Wartość inwestycji przekracza 1 mld zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 194,9 mln euro.

Jak poinformował we wtorek Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, obok budowy estakad i mostów kończy się przygotowanie rewitalizacji XIX-wiecznego wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką. Projekt przebudowy jest uzgadniany z Wojewódzkim Małopolskim Konserwatorem Zabytków - zapewnił przedstawiciel PLK. Konstrukcja wiaduktu na ul. Grzegórzeckiej zachowa oryginalny wygląd.

Według Hamarnika w najbliższych tygodniach planowane są prace budowlane, które potrwają do końca 2022 roku. Projekt zakłada budowę nowoczesnej konstrukcji, na której będą dwa tory kolejowe. Ściany i sklepienia wiaduktu zostaną ułożone z kamienia i cegieł, pozyskanych z oryginalnej budowli. Wykonawcy szacują, że nowy obiekt będzie gotowy pod koniec przyszłego roku.

Wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką powstał w 1863 roku jako część linii kolejowej łączącej Kraków z Lwowem. Początkowo był mostem nad starorzeczem Wisły. Po dwudziestu latach i budowie ul. Grzegórzeckiej przyjął obecną formę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie