REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wkrótce ruszy rewitalizacja Pałacu Poznańskich

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2017 15:14
Wkrótce ruszy rewitalizacja Pałacu Poznańskich
Pałac Izraela Poznańskiego

Jeszcze w październiku ma ruszyć pierwszy etap rewitalizacji Pałacu Poznańskich w Łodzi. To jeden z najbardziej efektownych budynków miasta. Pochodzi z końca XIX wieku. Koszt inwestycji ma wynieść 27 mln zł.

REKLAMA

Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi, które znajduje się w części Pałacu zwróciła uwagę, że natychmiastowy i gruntowny remont Pałacu Poznańskich jest niezbędny - począwszy od elewacji, skończywszy na dachu.

Jak wyjaśniła, rewitalizacja Pałacu Poznańskich podzielona została na trzy etapy. W pierwszym etapie, który ma kosztować nieco ponad 27 mln zł, planowana jest naprawa elewacji, remont balkonów, konserwacja gzymsów, sztukaterii, detali architektonicznych, konserwacja figur wieńczących elewację, renowacja lub wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, okuć, zamków okiennych i drzwiowych, izolacja fundamentów i wymiana pokrycia dachu.

Wewnątrz ma być przeprowadzona przebudowa i remont piwnic. Przywrócone zostanie drugie wejście do budynku (od strony ul. Zachodniej). Budynek zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawny i wyposażony w windy.

Przygotowane też zostaną pomieszczenia pod nową, stałą, multimedialną wystawę Muzeum Miasta Łodzi - "Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi".

Kurowska zapewniła, że Muzeum będzie czynne przez cały okres trwania remontu. Wyłączenia części budynku będą tylko czasowe i ograniczone do absolutnego minimum. Dodała, że projekt modernizacji oraz wszystkie prace są konsultowane z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zakończenie pierwszego etapu rewitalizacji planowane jest w październiku 2019 r.

Jak poinformowała Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu dofinansowanie unijne wynosi 20,8 mln zł. Pozostała część - 6,3 mln zł pochodzi z kasy miasta.

Dawny pałac łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego to jeden z najbardziej efektownych budynków miasta. Pochodzi z końca XIX wieku. Wystrój sal pałacowych ma charakter eklektyczny i nawiązuje do stylów drugiej połowy XIX wieku przy zastosowaniu dekoracji secesyjnej. Od czasów I wojny światowej był wielokrotnie przebudowywany i często zmieniał właścicieli. Obecnie część rezydencji rodziny Poznańskich jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi.

Izrael Poznański był twórcą jednego z większych przedsiębiorstw bawełnianych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zbudował prawdziwe imperium włókiennicze - z końcem XIX wieku na rozległy kompleks przemysłowo-mieszkalny składały się: pałac z ogrodem, zabudowania fabryczne z własną bocznicą kolejową, osiedle mieszkalne dla pracowników oraz szkoła, szpital, straż pożarna i sklepy. W ciągu niespełna pół wieku pomnożył majątek o wartości ponad 2 tys. rubli do 11 milionów rubli.

Izrael Poznański zmarł w kwietniu 1900 roku; został pochowany w rodzinnym mauzoleum na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej w Łodzi.

Na terenie dawnego imperium tekstylnego od 2006 roku działa centrum kulturalno-handlowo-rozrywkowe Manufaktura - powstałe w wyniku realizacji jednego z największych w Europie projektów rewitalizacji XIX-wiecznych obiektów pofabrycznych. Na powierzchni kilkudziesięciu hektarów działają tu m.in.: hipermarkety, galeria handlowa, restauracje, puby, kina, muzea i hotel. Powstał również rynek o łącznej powierzchni 3 ha. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie