REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Włocławski fajans tematem przewodnim nowego centrum wystawienniczo-edukacyjnego

  • Autor: PAP
  • 05 wrz 2021 19:31
Włocławski fajans tematem przewodnim nowego centrum wystawienniczo-edukacyjnego
Centrum powstanie w zabytkowym zespole budynków dawnego Banku Gdańskiego. Zaplanowano przebudowę, rozbudowę i remont obiektów. fot. Shutterstock

Interaktywne Centrum Fajansu, łączące funkcje wystawiennicze i edukacyjne, powstanie we Włocławku (Kujawsko-pomorskie). Placówka w zabytkowych budynkach w ścisłym śródmieściu będzie nawiązywać do sięgającej 1873 r. historii produkcji wyrobów fajansowych w mieście.

REKLAMA

Centrum powstanie w zabytkowym zespole budynków dawnego Banku Gdańskiego. Zaplanowano przebudowę, rozbudowę i remont obiektów. Wartość całego przedsięwzięcia - prac budowlanych, wyposażenia i zagospodarowania przyległego otoczenia - to 22 mln zł, z czego połowa będzie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

W ramach projektu planowane jest stworzenie interaktywnych przestrzeni wystawienniczo-edukacyjnych, podzielonych na strefy tematyczne, których tematem przewodnim jest włocławski fajans. Całość składać się będzie z dwóch połączonych ze sobą budynków, jeden pełnić będzie funkcje ekspozycyjne, a drugi - wystawienniczo-edukacyjne i administracyjne. W łączniku znajdą się hol i pomieszczenia pomocnicze.

Powstała infrastruktura będzie w całości dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

We Włocławku w latach 1873-1991 prawie nieprzerwanie produkowano fajans. Jako pierwsza powstała Włocławska Fabryka Wyrobów Fajansowych przy ul. Żelaznej (obecnie Kościuszki). Później w mieście powstało kilka kolejnych fabryk produkujących wyroby fajansowe. Po II wojnie światowej, w 1945 r. wszystkie fabryki zostały upaństwowione i połączone w jedno przedsiębiorstwo.

Dynamiczny rozwój produkcji ceramicznej nastąpił po 1952 r. Powstał Ośrodek Wzorcujący, rozpoczęto wytwarzanie nowoczesnego fajansu, a działalność fabryki zwróciła uwagę artystów ceramików. Szeroki rozgłos i popularność wyrobom przyniosło organizowane od 1973 r. "Biennale Fajansu Włocławskiego". W okresie transformacji ustrojowej i gospodarczej w 1991 r. fabryka została zamknięta. W 2020 r. powstała prywatna Fabryka Fajansu Włocławek, nawiązująca w produkcji do dawnych form i wzorów ręcznie malowanego fajansu, ale wprowadzono też nowe dekoracje. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ godl/

Podobał się artykuł? Podziel się!