REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Włodarze, architekci i dydaktycy razem ws. planowania przestrzennego

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2017 10:31
fot. Fotolia

Przedstawiciele samorządu woj. śląskiego, uczelni oraz środowisk architektów i urbanistów chcą współpracować w sprawie racjonalnego wykorzystania przestrzeni i krajobrazu w regionie. Podpisano list intencyjny w tej sprawie.

REKLAMA

Chodzi o poprawę życia mieszkańców, a głównie o dobre planowanie przestrzenne. Skutki błędów lub zaniechań w tej dziedzinie są odczuwalne przez dziesięciolecia - mówili sygnatariusze porozumienia.

"Najważniejsze, kluczowe, fundamentalne dla rozwoju naszego regionu jest dobre planowanie przestrzenne - właściwe gospodarowanie przestrzenią, która jest nam dana. Ta przestrzeń jest zasobem nieodnawialnym, jeżeli coś w niej zniszczymy, to nie będzie nam dana nowa przestrzeń" - powiedział podczas uroczystości podpisania listu członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

Zaznaczył, że regiony mają instrumenty do planowania przestrzennego, ale muszą tę politykę realizować we współpracy z samorządami i w oparciu o wiedzę ekspercką. Stąd powołanie Forum Przestrzeni - wieloletniej inicjatywy, obejmującej działania z zakresu promocji, edukacji i wymiany wiedzy, której celem jest zrównoważone korzystanie z przestrzeni i poprawa środowiska, w którym żyją mieszkańcy. Jedną z form współpracy sygnatariuszy listu będzie właśnie powołane Forum.

"Niekontrolowane +rozlewanie się+ miast, powstające w bezładzie przedmieścia, do których nie da się doprowadzić komunikacji publicznej, wymieranie centrów miast, zmiany w terenach podmiejskich - to wszystko jest dla nas wielkim wyzwaniem" - wyliczał Mercik.

W jego opinii, złe zagospodarowanie przestrzenne lub brak planowania przestrzennego niesie ogromne straty ekonomiczne, a także zdrowotne np. przyczynia się do powstania większej ilości smogu. Skutki błędów lub zaniechań odczuwalne są przez dziesięciolecia - przekonywał.

Porozumienie podpisali przedstawiciele ośmiu podmiotów - poza samorządem woj. śląskiego także Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, stowarzyszeń architektów i urbanistów oraz Śląskiego Związku Gmin i powiatów.

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross powiedział, że środowisko akademickie czekało na taką inicjatywę. "Wiemy, że przestrzeń publiczna ma duże znaczenie dla jakości życia mieszkańców. Chodzi o przestrzeń, do której chce się pójść i spędzić w niej atrakcyjny sposób czas" - powiedział dziekan.

Podkreślił, że planowanie, projektowanie i budowanie powinno poprzedzać poznanie potrzeb mieszkańców. "Oczekiwania stale rosną, zmienia się nasz sposób życia. Nawet od ławki oczekujemy czegoś więcej. Studenci z Politechniki Śląskiej zaprojektowali ławkę z paneli słonecznych z ładowarkami do smartfonów" - dodał Fross.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie