REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Włoszczowa się rewitalizuje

  • Autor: PAP
  • 13 lut 2018 14:46
Włoszczowa się rewitalizuje
fot. unsplash

Zagospodarowanie centralnej części rynku, rozbudowę domu kultury, uporządkowanie przestrzeni publicznej na osiedlach, przebudowę zabytkowej plebanii – zakłada m.in. projekt rewitalizacji Włoszczowy, który będzie realizowany dzięki 15,2 mln zł unijnego dofinansowania.

REKLAMA

We wtorek wstępną umowę na dofinansowanie zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, podpisali marszałek Adam Jarubas i burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Całkowity koszt projektu "Kompleksowa rewitalizacja centrum Włoszczowy - ukształtowanie estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni publicznej, wpływającej na rozwój aktywności społecznej, rekreacji i przedsiębiorczości mieszkańców" to 22,6 mln zł.

Rewitalizacja obejmuje dziesięć zadań, a część inwestycji będzie realizowana w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym we Włoszczowie, miejscowym ośrodkiem kultury, Stowarzyszeniem na Rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej "Ars Sacra" i jednym z prywatnych przedsiębiorców.

Na nowo zagospodarowany ma być park znajdujący się w centralnej części rynku - wymieniona będzie w nim nawierzchnia alejek, odnowiony pomnik św. Floriana, wybudowana fontanna z efektami świetlnymi. Teren zyska elementy małej architektury: ławki, kosze i stojaki na rowery.

Rozbudowany - o salę baletową - zostanie włoszczowski dom kultury. Budynek przejdzie też termomodernizację. Przy gmachu powstanie również mały amfiteatr ze sceną i zadaszeniem oraz parking. Z kolei obok miejskiej pływalni będą zbudowane plac zabaw i siłownia plenerowa - dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - oraz wiata z grillem.

Przebudowa czeka zabytkowy budynek dawnej plebanii. Kuchnia i stołówka prowadzona przez Stowarzyszenie św. Brata Alberta zostanie dostosowana do obowiązujących przepisów sanitarnych. Na piętrze zostaną wygospodarowane pomieszczenia dla potrzeb organizacji pozarządowych oraz muzeum regionalnego, w którym eksponowana będzie sztuka sakralna dekanatu włoszczowskiego oraz wystawy czasowe.

Dawny magazyn przemysłowy przy zbiegu ulic Wigury i Pocztowej po rozbudowie i remoncie zyska pomieszczenia przeznaczone do prezentacji osiągnięć lokalnych artystów i promocji wydarzeń kulturalnych. Będzie tu także bawialnia dla dzieci, ze sprzętem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami. Część budynku przeznaczona będzie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

Projekt rewitalizacji zakłada także uporządkowanie i zagospodarowanie przestrzeni publicznej na osiedlach: Brożka, Broniewskiego, Armii Krajowej oraz przy ul. Wiśniowej. Zostaną tam m.in. rozebrane zbędne składy opału, a na ich miejscu staną altany śmietnikowe. Zrekultywowane będą tereny zielone. Przebudowana zostanie także ul. Wiśniowa, a kanalizacja deszczowa powstanie na drogach wewnętrznych Os. Brożka.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia uzupełniony i usprawniony zostanie także miejski system monitoringu - zainstalowanych będzie 8 kamer szybkoobrotowych oraz 10 kamer stałopozycyjnych na wszystkich rondach oraz przy głównych drogach wylotowych z Włoszczowy.

Z projektu dofinansowana zostanie przebudowa boisk przy dwóch zespołach szkolnych w mieście - inwestycje już w 2017 r. zrealizowała gmina, w ramach dotacji z resortu sportu.

Inwestycje wpisane w projekt rewitalizacji mają być zrealizowane do 2021 r.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, każde z tych zadań jest ważne i wszystkie wpłyną na jakość życia naszych mieszkańców. - Obecnie rewitalizacja to nie tylko podniesienie estetyki i przedsięwzięcia z zakresu przebudowy, adaptacji zdegradowanych budynków, ale głównie inwestycja w człowieka, aspekt społeczny, gospodarczy, kulturalno-oświatowy. Miejmy nadzieję, że te wszystkie przestrzenie zespolone ze sobą wpłyną na pobudzenie aktywności mieszkańców, w zakresie działalności organizacji pozarządowych i w przestrzeni gospodarczej - dodał Dziubek.

Burmistrz przypomniał, że gminny program rewitalizacji zakłada także realizację szeregu innych przedsięwzięć, którę mają być finalizowane także przy wsparciu funduszy UE. To m.in. termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i budowa nowego przedszkola ze żłobkiem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie