REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę centrum informatycznego STOS

  • Autor: PAP
  • 19 lut 2021 10:25
Wmurowano akt erekcyjny pod budowę centrum informatycznego STOS
Centrum Kompetencji STOS, proj. Arch-Deco, wiz. Pote Graphics

Na Politechnice Gdańskiej powstaje Centrum Kompetencji STOS, w którym znajdzie się m.in. jeden z najszybszych superkomputerów w Polsce. Obiekt ma być gotowy w połowie 2022 r. Koszt przedsięwzięcia to blisko 156 mln zł. Inwestycja ma pozwolić na szerszą współpracę uczelni z przemysłem i biznesem.

REKLAMA

W czwartek odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Centrum. W ceremonii uczestniczyli m.in. marszałek województwa Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz, władze uczelni, przedstawicieli wykonawców.

"Ten obiekt posłuży on przyszłym pokoleniom studentów i naukowców PG w rozwijaniu ich kompetencji, wyniesie na wyższy poziom ich projekty naukowo-badawcze, a także przysłuży się społeczeństwu i będzie wizytówką dynamicznego rozwoju Gdańska i Pomorza" - mówił podczas uroczystości rektor PG prof. Krzysztof Wilde.

Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) powstaje na terenie kampusu uczelni przy ul. Traugutta, w sąsiedztwie budynku Zarządzania i Ekonomii PG. Inicjatorem budowy był prof. Henryk Krawczyk, wieloletni rektor PG, aktualnie dyrektor Centrum Informatycznego TASK.

"To centrum będzie gromadziło dane z różnych dziedzin, dotyczące różnych zjawisk, laboratoriów badawczych, spotkań biznesowych. Dane, które zostaną tu zgromadzone, będą przetwarzane przez superkomputery, które będą je analizowały w różny sposób, ponieważ będą to dane transdyscyplinarne, a więc będzie może wydobywać z nich różnego typu wiedzę. Ta wiedza będzie służyć społeczeństwu, uczelniom, ale będzie też pozwalała sprostać wyzwaniom przyszłości. Tutaj będzie kopalnia złota, kopalnia wiedzy i mądrości, która pozwoli nam żyć łatwiej i przyjemniej"- powiedział prof. Henryk Krawczyk.

Centrum zostało zaprojektowane przez studio architektoniczne Arch Deco z Gdyni, a za wykonanie robót budowlanych odpowiada sopocka spółka NDI. Zbuduje ona inteligentny obiekt, który będzie wyposażony w najnowszej generacji infrastrukturę techniczną i sieciową, pozwalającą wykonywać skomplikowane symulacje, a także przetwarzać i archiwizować ogromne zbiory danych. Sercem nowego obiektu będzie "bunkier", czyli serwerownia, która ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych. Zostanie ona wyposażona m.in. w superkomputer.

"Jesteśmy firmą z Pomorza. Wśród naszych pracowników jest wielu absolwentów PG. Ja również należę do tego grona. Dla nas wszystkich możliwość realizacji projektu dla macierzystej uczelni jest wyjątkowym wyróżnieniem i powodem do satysfakcji"- podkreśliła prezes Grupy NDI Małgorzata Winiarek-Gajewska.

Centrum Kompetencji STOS stanie się nową siedzibą Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Jak zapewniają władze uczelni, będzie to jedno z najbardziej innowacyjnych centrów informatycznych nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy. Przekonują, że inwestycja pozwoli nie tylko na szerszą współpracę uczelni z przemysłem i biznesem, ale również wzmocni pozycję Gdańska i Pomorza jako silnego ośrodka akademickiego.

"Centrum będzie wyróżniać naszą uczelnię nie tylko w skali krajowej, ale też międzynarodowej. Co więcej, to tylko jeden z elementów ofensywy inwestycyjnej Politechniki Gdańskiej. Już wkrótce rozpocznie się bowiem budowa Centrum Ekoinnowacji PG, które będzie jedynym tego rodzaju obiektem w Polsce, a w dalszych planach mamy też m.in. budowę nowoczesnej hali sportowo-widowiskowej oraz kolejne obiekty, których powstanie wesprze rozwój polskiej nauki" - zapowiedział kanclerz Politechniki Gdańskiej Mariusz Miller.

Pierwsze prace związane z budową CK STOS rozpoczęły się w połowie września. Jak zapewnił kierownik budowy Dominik Kardynał, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, odbywają się one zgodnie z przyjętym harmonogramem.

"Jesteśmy w trakcie wykonywania tzw. stanu surowego budynku. Zakończyliśmy obudowę wykopu, wykonujemy również instalacje sanitarne i elektryczne. Gotowa jest też niższa płyta fundamentowa poziomu -2, ściany i stropy nad poziomem -1. Obecnie wykonujemy stropy poziomu 0" - dodał Kardynał.

Według zapowiedzi, budowa obiektu zakończy się w połowie 2022 r. Koszt przedsięwzięcia to 155,7 mln zł, z czego 90,1 mln pochodzi z unijnej dotacji w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą część kwoty uczelnia pokrywa niemal w całości ze środków własnych wygospodarowanych przez Centrum Informatyczne TASK PG. Inwestycję wsparły również dodatkowe pieniądze od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki).

Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 210 mln zł. Wynika to z potrzeby uzupełnienia CK STOS o dodatkowe, specjalistyczne wyposażenie - w tym superkomputer - które uczelnia będzie sukcesywnie kupować i instalować w obiekcie.(PAP)

autorka: Anna Machińska

anm/ drag/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie