REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku

  • Autor: PAP
  • 10 sty 2022 16:50
Wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku
Wmurowano kamień węgielny pod nową siedzibę szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku, fot. shutterstock

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową siedzibę Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych odbyło się w poniedziałek w Garbatce-Letnisku. Inwestycja będzie w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza. Koszt przedsięwzięcia wynosi 90 mln zł. Szkoła ma być gotowa w 2023 r.

REKLAMA

Obecny na uroczystości marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że budowa nowego budynku szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku to największa tegoroczna inwestycja oświatowa na Mazowszu.

"Będzie to nowoczesny, komfortowy budynek na miarę XXI w., w którym młodzi ludzie będą nie tylko się uczyć, ale też rozwijać swoje pasje" - zapowiedział Struzik.

Na nowy obiekt oświatowy złożą się budynki dydaktyczne i warsztatowe, hala sportowa i internat.

"To dużo więcej niż zwykła szkoła, to cały kompleks edukacyjny. Wygodny, ekologiczny, ale także związany z historią mazowieckiej architektury drewnianej" - zauważył wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski.

W projekcie elewacji zainspirowano się stylem architektury drewnianej, zwanym nadświdrzańskim. Jest to architektura charakterystyczna dla budowli letniskowych powstałych na przełomie XIX i XX w. na południowy wschód od Warszawy, wzdłuż Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej na tzw. linii otwockiej, w letniskach: Anin, Międzylesie, Józefów, Świder, a także w Otwocku. Zawiera elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego. Wyróżnia się lekką konstrukcją i bogato zdobionymi pawilonami ze sztukaterią i rzeźbieniami.

Dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku Mirosław Dziedzicki podkreślił, że oferta szkoły jest cały czas poszerzana, w odpowiedzi na potrzeby rynku, ale też trendów pracy w sektorze drzewnym.

"Od września będziemy kształcić uczniów na kierunku technik architektury krajobrazu. Wprowadzamy dwie innowacje programowe w technikum drzewnym - projektowanie z elementami designu oraz renowację i konserwację drewna" - zapowiedział dyrektor. Dodał, że w szkole branżowej I stopnia placówka kształci stolarzy, cieślów, dekarzy i tapicerów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie