REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Wojskowe Powązki doczekały się renowacji

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2017 13:16
Wojskowe Powązki doczekały się renowacji
Fot. pixabay

82 mogiły powstańcze na Wojskowych Powązkach zostały poddane renowacji. Akcja odbyła się dzięki zbiórce organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego i przy wsparciu Wojewody Mazowieckiego.

REKLAMA

W kwaterze B-8 na Wojskowych Powązkach spoczywają powstańcy, którzy zginęli w czasie walk na Starówce. W większości są to żołnierze Zgrupowania "Kuba-Sosna", w tym batalionów "Gozdawa" oraz "Chrobry I".

- Dotychczasowe tzw. mieczokrzyże są w bardzo złym stanie, napisy często są już nieczytelne, a stan techniczny nagrobków pozostawiał wiele do życzenia. Wspólnie z Wojewodą Mazowieckim, który opiekuje się grobami wojennymi, wybudowaliśmy i poddaliśmy renowacji 82 miejsca pamięci. Dzięki temu dwa pierwsze rzędy w kwaterze nabrały całkowicie powstańczego charakteru - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Poddane renowacji mogiły wykonano według projektu artysty-rzeźbiarza Dariusza Kowalskiego. Są to szare betonowe krzyże, z tabliczkami z symbolem Polski Walczącej z czerwonego piaskowca oraz tabliczkami epitafijnymi z piaskowca szydłowieckiego. Wojewoda wsparł remont kwotą 94 tys. zł, którą przeznaczono na renowację krzyży oraz odnowienie zieleni.

- Groby wojenne to ważna część pamięci historycznej. Naszym obowiązkiem jest przywracanie tej pamięci, ponieważ ci młodzi ludzi poświęcając swoje życie, walczyli o wolność przyszłych pokoleń - podkreśla wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Na kolejny rok Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Wojewodą Mazowieckim planuje dokończenie realizacji, tak by cała kwatera została poddana rewitalizacji.

Muzeum uznaje zachowanie pamięci o powstańcach za jedno ze swoich głównych zadań, dlatego od początku angażuje się w renowację mogił uczestników zrywu. Organizuje coroczne publiczne zbiórki wspólnie ze Społecznym Komitetem ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku (Komitet '44). Na specjalne konto wpływają także kwoty od darczyńców. Jak podaje Muzeum, w tym roku w sumie wydało na ten cel blisko 110 tys. zł pochodzących ze zbiórek publicznych. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie